Strona:PL Edward Nowakowski-Wiadomość historyczna o cudownym obrazie Najśw. Panny Maryi Łaskawej w kościele katedralnym we Lwowie.pdf/32

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.
  — 22 — 

chorobą, nagle siły tracić zaczął, tak że był od lekarzów opuszczonym. Westchnął do Dziewicy w tym obrazie przedstawionej i wkrótce zupełne zdrowie i pewność życia odzyskał, za co w dowód wdzięczności wywiązując się z uczynionego ślubu, popiersie swe niemałej wagi ze srebra wyrobione na wiekuistą pamiątkę złożył“.
Poniżej drobniejszem znów pismem dodatek: „Ex Mann scripto Capellae Domagaliciannae atque Perillustris Józefowicz Canon ci Cathedralis Leopoliensis“. (Z rękopismu kaplicy Domagalickiej i przew. Józefowicza kanonika kat. lwows.).
Na zielone święta 1771 r. odbyło się po raz pierwszy nabożeństwo przed wielkim ołtarzem, do którego złotnik Maciej Müller wyrobił w niszy srebrny tron dla Matki Bożej, a jubiler Piotr Chaltier w r. 1773 szczerozłotą sukienkę i dwie takież korony z dyamentami[1]. Na zasuwę obraz Wniebowzięcia odmalował Tavellio, który w naszych dopiero czasach zastąpiono dzisiejszym, przez Marcina Jablońskiego wykonanym.
Ostatecznie jednak odnowienie kościoła ukończone zostało 1776 r. I tegoż roku 23 kwietnia kościół został poświęcony.
W parę zaś tygodni potem odbyła się uroczysta koronacya cudownego obrazu.

V.

Koronacya ta nie mogła się już odbyć z takim przepychem jak uprzednie. Kraj okryty żałobą nie mógł już się zdobyć na taką wystawność, jak np. przed 25 laty w tymże samym Lwowie, podczas takiejże uroczystości u XX. Dominikanów widziano, ani też takich kosztów ponosić, jakie np. podczas koronacyi w Trokach sama jedna rodzina Brzostowskich wyłożyła (1/2 miliona ówczesnych złotych). Z tem wszystkiem, jeźli koronacya ta dorównać nie mogła dawnym koronacyom co do przepychu, to niezawodnie przewyższała te wszystkie tą uroczystą rzewnością, jaką, zważywszy wszystkie towarzyszące jej okoliczności, wszyscy na niej obecni byli przejęci. Były to czasy najboleśniejsze, bo zawsze każdy pierwszy cios jest najdotkliwszy.

  1. W skarbcu katedralnym są: dwie sukienki srebrne do cudownego obrazu Najśw. Panny, wysadzane kamieniami, i 4 korony złote z drogiemi kamieniami, z których dwie sprowadzono z Rzymu na koronacyę tegoż obrazu.