Strona:PL Edward Nowakowski-Kazanie o czci św. Józefa w dzień konsekracyi kościoła OO Karmelitów bosych.pdf/8

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.
  „Przetoż teraz mówi Pan: Nawróćcie się do mnie ze wszyskiego serca waszego, w poście, w płaczu i w żalu. Zgromadźcie lud, poświęćcie kościół, zbierzcie starce, zbierzcie dzieci i ssące piersi. Między przysionkiem a Ołtarzem będą płakać kapłani i słudzy Pańscy, a będą mówili: Przepuść Panie, przepuść ludowi Twemu!”
  (Słowa proroctwa Joela, Rozdział 2-gi).

  Jednem z największych dobrodziejstw, jakiemi Pan Bóg w nieprzebranem nigdy swojem miłosierdziu i miłości nieskończonej swojej obdarzył ród ludzki — są to Święci. Oni jeszcze za życia tu swego byli już odblaskiem na ziemi chwały niebieskiej, i jako gwiazdy duchowe przyświecały ludziom do nieba – świętością swoją, przykładem swoim. W nich najdoskonalej odwzorował się ten obraz Boski i podobieństwo na jakie pierwsi rodzice nasi byli stworzeni. — W niebie zaś zostając z miłości ku Bogu, z rozkazania Boskiego, miłują nas miłością nieskończoną, bezgraniczną, bezwzględna; opiekują się nami, czuwają nad nami, wstawiają się za nami, wypraszają nam wszelkie pomoce i łaski, — i przez natchnienia starają się wzbudzić w nas myśli wznioślejsze, uczucia zacniejsze i skłonić wole naszą do czynów zbawiennych.
  Wskutek tego z ustanowienia Kościoła każdy człowiek przy Chrzcie św. otrzymuje jednego ze świętych za patrona i imię jego nosi, przyjmuje za swoje własne, i pod jego czułą opieką obowiązany jest starać się cnoty jego naśladować i życie jego w swojem życiu jakby odtworzyć.
  Wskutek tego i całe narody dla Ojczyzny swojej obierają świętych za opiekuńczych patronów, jak n. p. Polska ma za patrona św. Stanisława, — Litwa św. Kazimierza.
  Wskutek tego także i pod wezwaniem świętych poświęcane zostają kościoły i odtąd te kościoły noszą nazwę tych świętych, jako do nich należące i pod ich strażą niebieską zostające.