Strona:PL Dzieło wielkiego miłosierdzia.pdf/549

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Syna Twego znieważyć, by wszystkie wytrwały przy Nim i wszystkie wzięły udział w radości i chwale, jakie czekają nas po zwycięstwie.

Amen.

LISTY MATECZKI.
Wszystkie listy swoje Mateczka poleciła niszczyć, mimo to niektóre zostały zachowane wypadkowo lub za pozwoleniem Mateczki. Z tych podajemy tu tylko niektóre, a mianowicie te, w których znajdują się albo Objawienia Boże, albo nauki moralne i ascetyczne lub zarządzenia ważne, odnoszące się do Dzieła Milosierdzia.
W rękopisach O. Jana (X. Kazimierza Przyjemskiego), pierwszego Maryawity i pomocnika Mateczki w powoływaniu księży do Zgromadzenia Kapłanów Maryawitów i w pojaśnianiu ich o Dziele Miłosierdzia, znajdujemy kilka przepisanych przez niego listów Mateczki lub własnych jego notatek z Objawieniami Mateczki. Jeden z nich o Regule św. Fraciszka nader piękny i z Objawieniami tak brzmi:

1. „Święty Franciszek, żyjący w 13 wieku, napisał dla swoich włoskich zakonników regułę życia. Reguła ta jest najdoskonalszą, bo chociaż wszystkie inne reguły są natchnione z Ducha Ś-go, — ta jest cała podyktowana św. Ojcu przez Samego Pana Jezusa „a kto ją zrozumie i zachowa nie będzie sądzony." (Słowa Pana Jezusa). Św. Ojciec Franciszek nazwał ją księgą życia, nadzieją zbawienia, streszczeniem Ewangelii, drogą doskonałości, drabiną do nieba, kluczem do raju, umową wiecznego przymierza, — pragnął, aby ją każdy brat umiał, o niej rozmyślał, zawsze przy sobie nosił i z nią umierał. — Do świadectwa Samego Chrystusa przyłączyć należy świadectwa Ojców świętych, Jego wikarych na ziemi. Mikołaj III we wstępie do konstytucyi, wykładającej regułę, mówi: „Oto reguła, która, będąc oparta na