Strona:PL Dwaj bracia Śniadeccy (Karol Libelt).pdf/12

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

go, a do powiatu Kcyńskiego, kilka domostw i mały folwark w pobliżu, majątek niewielki, ale starczył na przyzwoite utrzymanie i na wychowanie dzieci. Mieli czworo synów, z których najstarszy Franciszek, zadziwiającą pamięcią obdarzony, już w szóstym roku życia umarł. Średni Józef pozostał w Wielkopolsce, najprzód prawnictwu, potém gospodarstwu się oddał, wziąwszy od rządu pruskiego w dzierzawę wieś Niesłabin pod Śremem.
Starszy z dwóch braci naukami słynnych, Jan Śniadecki, urodził się w Żninie 29. Sierpnia 1756. r. za panowania Augusta III., a przeżywszy lat blisko 74, umarł bezżenny 21. Listopada 1830. r. w Jaszunach, majętności o cztery mile od Wilna położonéj, należącéj do Michała Balińskiego, męża Zofii Śniadeckiej, córki młodszego brata Jędrzeja. Tento Baliński wydał biografie obydwóch Śniadeckich, a w ostatnim czasie obszernémi pamiętnikami je pomnożył. Obfite to zarazem źródło do ówczesnéj historyi nauk w Koronie i Litwie.
Sołtykowicz pisząc o stanie akademii krakowskiéj, nazywa Jana Śniadeckiego wskrzesicielem umiejętności matematycznych. Sama ta okoliczność