Strona:PL Balzac - Kawalerskie gospodarstwo.pdf/16

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

telka ta uznała zapatrywania korzennika za obrazę majestatu Maksymiljana I-go. Poprzednio już, niechętnie widząc pańskie tony Descoingsów, znakomita megera klubu Jakobinów uważała, iż uroda obywatelki Descoings silnie trąci arystokracją. Powtórzyła gadania korzennika, zaprawiwszy je odpowiednio, swemu dobremu i łagodnemu panu. Kupca uwięziono pod pospolitym zarzutem zatajania środków żywności. Skoro Descoings znalazł się w więzieniu, małżonka jego poczęła się krzątać, aby uzyskać uwolnienie; ale zabiegi jej były tak niezręczne, że obserwator, któryby słyszał jak starała się wpłynąć na sędziów, mógłby myśleć, że dama ta chce w przyzwoity sposób pozbyć się męża. Pani Descoings znała pana Bridau, jednego z sekretarzów Rolanda, ministra spraw wewnętrznych, prawe ramię wszystkich, którzy następowali po sobie w tem ministerstwie. Poruszyła tedy jego, aby ocalić kupca. Nieskazitelny sekretarz ministerjum, jeden: z owych poczciwców, którzy zawsze mierzą drugich miarą własnej bezinteresowności, nie ważył się przekupywać tych, od których zależał los Deseoingsa: próbował ich oświecić! Oświecić ludzi owego czasu; to wychodziło na jedno, co prosić, aby przywrócili Burbonów. Minister-żyrondysta, który walczył: wówczas przeciw Robespierrowi; rzekł do sekretarza:
— Po kiego licha się w to mięszasz?
Wszyscy, których prezydjalista obszedł, powtórzyli mu to bezlitosne zdanie: „Po kiego licha się w to mieszasz?* Bridau poradził roztropnie pani Descoings, aby się zachowywała spokojnie; ale ta, miast zjednać sobie sympatję gospodyni Robespierre’a, ziała ogniem i nienawiścią: przeciw delatorce; pozatem: udała się do jednego z członków Konwentu, który drżał o własną skórę, ale który ją zapewnił:
— Pogadam z Robespierrem.
Piękna kupczyni zaspokoiła się obietnicą, protektor zaś zachował oczywiście najgłębsze milczenie. Parę głów cukru, kilka flaszek dobrego likieru przesłane obywatelce Duplay, byłyby ocaliły Descoingsa. To drobne wydarzenie świadczy, iż, w czasie rewolucji,