Strona:PL Alighieri Boska komedja 671.jpeg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

łaskawą i miłosierną dla ubogich niż teraz; a winę tego składa na papieża Bonifacego VIII., którego nazywa wyrodnym (che traligna).
14. Napomknienie na energiczną działalność Śgo Dominika przeciw kacerstwu Albigensów.
15. Strumieniami nazywa Śty Bonawentura klasztory Dominikańskie.
16. Tu znowu Śty Franciszek i Śty Dominik nazwani są dwoma kołami rydwanu, na którym kościół wojujący występował do boju.
17. Śty Bonawentura chce powiedzieć, że reguła życia wskazana przez Śgo Franciszka nie jest przestrzegana przez Franciszkanów; a więc złem się stało, co niegdyś było dobrem.
18. Franciszkanie zamiast iść naprzód, cofają się, a że to źle jest, przekonają się o tem, kiedy przed nimi zamknięte zostaną drzwi raju.
19. Śty Bonawentura chce przez to powiedzieć, że są jeszcze Franciszkanie tacy, jakimi dawniej bywali i jakimi być powinni; ale nie masz takich ani w Casale, ani w Acquasparta. — Wiedzieć należy, że Franciszkanin Ubertino da Casale ogłosił się naczelnikiem sekcji tak zwanych żarliwych (zelanti spirituali) i regułą Śgo Franciszka zbytecznie obostrzył; zaś Matteo d'Acquasparta, który był jenerałem zakonu w r. 1287, przez zbyteczną pobłażliwość swoją, stał się powodem zaniedbania tej reguły przez podwładnych mu zakonników.
20. Augustyn i Illuminato, jedni z najpierwszych, którzy przyjęli regułę Śgo Franciszka. — Franciszkanie chodzili boso i opasywali się sznurem. — Hugo Sanittore — sławny teolog XII. wieku. - Piotr Mangiadore, autor historji kościoła. — Piotr Hiszpańczyk, filozof, wsławił się dziełem o logice w 12 księgach. - Nathan - prorok który upominał króla Dawida. - Jan Chryzostom, czyi Złotousty, arcybiskup konstantynopolitański, ur. około 347 r. — Anzelm, biskup kantorberyjski w Anglji, um. 1109 r. — Do-