Strona:PL Ćwikliński Kilka uwag o zadaniach i organizacji nauki polskiej.pdf/17

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

We Francji w ostatnim czasie nastąpiła w tym duchu na uniwesytetach specjalizacja studjów. W Rennes zajmują się gruntownie starożytnościami i językoznawstwem celtyckiem, uniwersytety w Aix i Grénoble przeznaczone są dla głębszego studjum historji i literatury włoskiej, uniwersytet w Bordeaux dla studjum historji i literatury hiszpańskiej, teraz zaś noszą się z planem utworzenia w Strassburgu centrum dla studjów nad niemiecczyzną, osobliwie Anglików i Amerykanów, tak iżby nie potrzebowali udawać się do Niemiec.
W Wiedniu istnieją również podobne zakłady, z uniwersytetem luźniej lub ściślej związane, mianowicie także dla slawistyki. Obok seminarjum slawistycznego, którym kierował czasu swego Miklosich, następnie Jagić, założono przed laty kilkunastu Instytut dla historji wschodnio-europejskiej, któremu ks. Franciszek Lichtenstein ofiarował bogatą w cenne dzieła bibljotekę głośnego ongi publicysty rosyjskiego Bilbasowa. Nadto istniał plan założenia na Wydziale teologicznym katedry i instytutu dla historji i liturgii kościołów wschodnich w krajach bałkańskich.
Wątpliwem wydawać się może, czy wobec gwałtownego przewrotu stosunków politycznych będzie Wiedeń i nadal ogniskiem naukowem dla slawistów. Petersburg, do którego młodzież słowiańska więcej ciążyła, aniżeli do Wiednia, na razie przynajmniej i zapewne przez dłuższy czas z powodu bezładu, który siły Rosji ubezwładnił, zadania tego spełniać również nie będzie. Wartoby się więc zastanowić nad tem, czyby nie wypadało korzystać z chwili obecnej, czyby nie należało w jednem z naszych miast uniwersyteckich stworzyć stację dla nauki i badań w zakresie etnografji, historji, prawa, lingwistyki i literatur narodów słowiańskich.