Strona:Opis Lublina (Zieliński Władysław) 076.jpg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

go r. 1669 dał Bonifratrom. Były tu dawniéj wodociągi zaopatrujące miasto w wodę. Wodociągi te zniszczone następnie przez Szwedów, urządzał kosztem miasta r. 1535 majster Jan, za zezwoleniem Zygmunta I.
Za rogatkami Lubartowskiemi na lewo od szosy, znajduje się mogiła z figurą murowaną. Za Kalinowszczyzną w oddaleniu wiorst paru w ślicznem położeniu, leży folwark Ponigwoda, tak nazwany z powodu iż jest w takiem miejscu, które: po nigdy woda niezalewa. R. 1456 folwark ten był własnością Bogusława, który go Janowi ze Szczekocina Cześnikowi Sandomierskiemu za młyn na Chłopczy ustąpił. R. 1470 ks. Zbigniew z Palikij i Wojciechowa kanonik Sandomierski, sprzedał Ponigwodę Maciejowi Szklarz obywatelowi Lubelskiemu, a r. 1486 miasto nabyło tę posiadłość i wcieliło do Wójtowstwa Lubelskiego. Folwarki Bielszczyzna i Sierakowszczyzna należą także do jurysdykcyi miejskiéj.



Nadto do zwiedzenia są w Lublinie:
1. Archiwum akt dawnych, o którem wspomnieliśmy wyżéj.
2. Archiwum Magistratualne, gdzie pod osobistym nadzorem p. Prezydenta miasta, przechowywane są przywileje starożytne Władysława Łokietka i