Strona:Ogrody północne, II.djvu/48

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

kilka tygodni do wzmocnienia się, naturalnie późniéj wypuści latorośle na których zawiązać się mają kwiaty. Albo na krzaku zwyczajnym, gdy już pokażą się pączki kwiatowe, wszystkie osczypać, i nieco gałęzi przyciąć, takie gałązki gdy wydadzą nowe latorośle, kwiat pokaże się w jesieni. W ogólności, róże potrzebują obcinania na wiosnę, i gdy przycięte będą długie latorośle a nawet i mniejsze gałązki, zostawując na kilka ok podług siły gałęzi, krzaki takie nie równie więcéj wydadzą kwiatów. Miesięczne zaś róże, kiedy po okwitnieniu nie będą przycinane, mało następnie wydadzą kwiatów, a czasem i kwitnąć nie będą.

Znakomitsze gatunki róż.

1) Rosa centifolia: czyli stóliściowa: pień chrapowato kolczasty, kwiaty blado-czerwone, inne ciemniejsze, jedne większe, mniejsze drugie; tak już znajoma, iż niema potrzeby rozciągać się z opisaniem.
2) Rosa muscosa: róża mchowa, ma nasienniki jajowate, kielich półdzielny, na którym tak, jak na szypułkach kwiatowych, znajdują się obficie gruczołki brunatno-zielone, lipkie, rozemszone, i zapach balsamowy dające, pień kolczysty, oraz ogonki liści podobne do centyfolii, tém tylko się różni, że łodygi i gałązki osadzone brunatnemi cierniami, i że kwiatowe szypułki i pączki, wydają się jak mchem porosłe. Mchowa róża,