Strona:Objawienia Najświętszéj Maryi Panny w Gietrzwałdzie.djvu/38

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


20. Ostatnie dni objawień i poświęcenie figury.

Wiadomém jest, że Najśw. Panna miała się pokazać wybranym swym 8 września po raz ostatni, ale tylko co do nieprzerwanego czasu objawień; zaś nie po raz ostatni na zawsze, to jest jakoby już nigdy więcéj pokazać się nie miała.
W ostatnich bowiem dniach powiedziała była Matka Boska swym uprzywilejowanym, że trzy razy w roku będzie się pokazywać, a to: w uroczystości Narodzenia, Porcyunkuli i Wniebowzięcia. A że uroczystości te w dyecezyach warmińskiéj i chełmińskiéj nie obchodzą się w sam dzień przypadający, lecz w następną niedzielę, łatwo więc wytłumaczyć się da to, że 9. września jako w uroczystość i odpust w kościele gietrzwałdzkim obchodzone Matka Boska się jeszcze pokazywała. Przyobiecała téż była N. Panna, że skoro figura Jéj Niepok. Poczęcia nadejdzie, to Ona się znowu zjawi i wprowadzoną figurę sama pobłogosławi — co się téż rzeczywiście stało.
W dniach 10 i 11 bm. cztery uprzywilejowane nie miały żadnéj extazy ani widzenia podczas odmawiania zwykłego Różańca. Lecz gdy figura nadeszła i takową odsłonięto i pokazano owym uprzywilejowanym — dziewczęta poczęły rzewnie płakać, iż figura nie jest tak piękną, jak Najświętsza Panna w swéj niebieskiéj postaci. Zaraz więc na wieczór 12 wrześ. w czasie Różańca pokazała się Najśw. Panna i powiedziała do dziewcząt, aby się nie smusiły, bo figura jest dobrą, choć nie tak piękną, jak objawienie.
Odtąd pokazywała się Najśw. Panna, jak zwykle, aż do następnéj niedzieli i rozmawiała z uprzywilejowanemi.
Figurę zamierzano uroczyście postawić 1. października a to dla tego, aby się na ten akt lepiéj przygotować i aby poprosić X. Biskupa o przysłanie jakiego znaczniejszego dostojnika Kościoła. Byłoby się o tém również obszerniéj rozgłosiło. Więc w tym względzie uczyniono odnośne do Najśw. Panny zapytanie dnia 13. wrześ. w południe, i odebrano odpowiedź od Najśw. Panny, że zaraz w następną niedzielę tj. 16 bm. po południu o godzinie trzeciéj figura ma być kościelnie poświęcona, do kapliczki wniesiona i w czasie odma-