Strona:O pracy unijnej w Polsce.djvu/20

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


to nie pozwala. Natura polaka przed gwałtem się wzdryga
Ta rozprawa o różnych obrządkach, jeżeli nie ma ukrytej myśli o jakiejś racji stanu à la Rosja, jaki ma cel? Może rozstrzygnięcie pytania, który obrządek lepszy? Dyskusja bezcelowa. W Kościele Katolickim niema lepszych lub gorszych obrządków, wszystkie są święte, wszystkie czcigodne.
Ten, kto się nie wmyślił w przeróżne obrządki, nie odczuł ich, może takie dyskusje prowadzić. Będzie rozprawiał o rzeczach, których nie zna. Dyskusja jego będzie bezprzedmiotowa. Ten zaś, kto wmyślił się w istniejące obrządki, kto przynajmniej chwilę jedną żył ich życiem, modlił się w tych obrządkach, nie będzie takich dyskusji prowadził, i owszem każdy obrządek będzie podziwiał, każdy szanował.
Wiara jest jedna, nauka Chrystusa jest jedna, lecz jej wyrażanie nazewnątrz jest różne, jak niejednakowe są usposobienia narodów, czy też grup narodowych, stąd też są różnice obrządków w Kościele Katolickim.
Starajmy się, aby wszyscy przyjęli naukę Chrystusa, według niej żyli, a w sposobie wyrażania przez człowieka swego stosunku do Boga, rozmowy z Nim, zostawmy wszystkim wolność obrządkową, nic nie narzucajmy.
6. Są którzy pracę unijną oskarżają o szerzenie rusyfikacji, ukrainizmu, bia-