Przejdź do zawartości

Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/301

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

przyrządzone jak wyżej maczać w klarze i rzucać na gorącą fryturę lub szmalec. Zamiast jabłek można tak samo przyrządzić świeże brzoskwinie, morele lub renglody, które przekroić i obrać z pestek.

84. Jabłka w szlafrokach. Wybrać małe jabłuszka winkowate, obrać je starannie, wydrążyć, a środek napełnić cukrem wymieszanym z cynamonem. Przygotować ciasto francuskie, rozwałkować je cieniutko i pokrajać w kwadraciki dwa razy tak duże jak jabłka, na każdy z tych kwadracików nasypać cukru, włożyć jedno jabłko, zawinąć wszystkie cztery rogi, zlepiwszy je ku górze na krzyż; miejscem złożonem ułożyć na blasze masłem wysmarowanej i wstawić do pieca miernie gorącego, obracając je od czasu do czasu, aby się równo piekły. Gdy już są prawie upieczone, obsypać je cukrem i wsunąć pod blachę, aby się cukier zeszklił.

85. Placek z jabłkami w kruchem cieście. Zrobić ciasto kruche, jak na szarlotkę, rozwałkować cienko i pokrajać na dwa pasy. Jeden z tych pasów włożyć na blachę masłem wysmarowaną i wstawić do niezbyt gorącego pieca na 15 minut tak, aby się do polowy upieki, tymczasem 10–12 jabłek obrać, pokrajać w cienkie plasterki, udusić w rondlu z ¼ funtem masła ¼ funtem cukru i szczyptą cynamonu, wyjąć blachę, ostudzoną marmoladę ułożyć na cieście, przykryć drugą częścią ciasta surowego i wstawić do pieca na pół godziny lub dłużej, aż się dobrze zrumieni. Gotowy placek pokrajać i posypać cukrem. Taki sam placek można przyrządzić ze śliwkami lub z wiśniami. Tak z pierwszych jak z drugich odrzucić pestki, śliwki ułożyć skórkami do ciasta i posypać je suto cukrem i cynamonem.

86. Ciastka francuskie z jabłkami. Przygotować ciasto francuskie podług przepisu podanego w rozdz. IV, rozwałkować