Strona:Mowa X. Wacława z Sulgostowa, kapucyna podczas uroczystego obchodu jubileuszowego 50-cio letniej rocznicy ślubów zakonnych M. Eufrazyi od św. Eliasza.pdf/5

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.
—   5   —

aby Matka Przenajświętsza na tę uroczystość twoją, twego jubileuszu 50-letniej rocznicy profesyi twojej zakonnej, z nieba pobłogosławiła tobie i ubłogosławiła łaską niebieską, macierzyńską opieką swoją najczulszą wszystkie chwile życia twego, jakie ci jeszcze Pan Bóg dla dokonania w zupełności twojej ofiary całopalnej przeznaczy tu na ziemi, na tym smutnym łez padole.
Ach! módl się i za Ojca naszego świętego, któremu Pan Bóg cudownie życia przydłuża. Módl się z wdzięcznością i za naszego najdostojniejszego, najdroższego pasterza, Księcia Kardynała, który łaską swoją i opieką troskliwą zaszczyca wasz klasztor.
Módl się i za Kościół prześladowany w nieszczęśliwej Litwie, gdzie już trzeciego z rzędu biskupa wileńskiego za obronę wiary św. wywieziono właśnie teraz na wygnanie.
Módl się czule i za ten wasz kochany klasztorek, w którym poświęciłaś się Bogu i w którym te 50 lat z Bogiem przeżyłaś i do którego sam Pan Bóg Opatrznością swoją świętą dla zbawienia i uświątobliwienia twego, jakby za rękę ciebie przyprowadził tu miłościwie.
A ja z tego miejsca świętego całem sercem, całą duszą błogosławię ci błogosławieństwem kapłańskiem i proszę ciebie wzajemnie o twoje do Matki Bożej za mną w św. modlitwie wstawienie się.
A teraz słóweczko i do was, coście przybyli do tego na ustroniu Karmelu dla wzięcia udziału w jego niezwykłej, podniosłej uroczystości, i przeto jednocząc się w modlitwach waszych z modlitwami pobożnych Karmelitanek bosych, bierzecie udział także i w błogosławieństwie, które dziś opromienia ten Karmel dla zasług 50-cioletniego poświęcenia się w nim Bogu w świętej służbie czcigodnej matki Eufrazyi.
Błogosławieństwo to, które i na Was spłynie, napełni duszę waszą łaską Boską, i w sercach waszych wznieci miłość ku Bogu świętą — tę miłość, która życie ziemskie przeistacza w życie niebieskie i czyni ludzi miłemi i coraz milszemi Bogu.
Wszak dobrze wiecie, że Karmel to zakon poświęcony Matce Bożej, żeby był jakby odblaskiem na ziemi chwały niebieskiej i żeby swoją ofiarą i swojem poświęceniem się w na-