Strona:Michał Siedlecki - Państwa zwierzęce.djvu/23

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

trza. Robotnice przenoszą jaja, gąsienice i oprzędzione poczwarki z jednej komory do drugiej w miarę tego, jakiej ciepłoty i wilgotności potrzeba do ich rozwoju. Niektóre mrówki zakładają hodowle grzybów, które pielęgnują na specyalnych pożywkach złożonych z pociętych liści; inne robią zapasy ziarn, inne wreszcie hodują mszyce, z których, jakby z zwierząt domowych, otrzymują słodkie wydzieliny. Cały zaś ten dorobek, to owoc trudu bezpłodnych robotnic.

Ryc. 7. Mrówki karmiące się nawzajem. Na lewo dwie robotnice z mrowiska naszej dużej leśnej mrówki; na prawo rozdęta miodem robotnica z rodzaju Myrmecocystus karmiąca drugą robotnicę.

Królowe mają jako jedyne zadanie pomnożenie ludu w państwie; składają jaja na samce, samice lub robotnice. Kiedy już ilość samców i samic jest w mrowisku znaczna (u nas zwykle pod jesień), wówczas w pogodny dzień z otworów mrowiska wylatuje chmura tych skrzydlatych istot na lot godowy. Krążą rojem po powietrzu, obsiadają wyniosłe przedmioty, łączą się w pary i opadają na ziemię.