Strona:Maria Rodziewiczówna-Dewajtis (1911).djvu/138

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.

  Szydercze oczy Irenki popatrzyły nań długą minutę. Zamigotały w nich iskry żartu; może zrozumiała, co chciał powiedzieć, bo zagryzła usta i zmusiła je do milczenia i powagi. Julka z równą trudnością hamowała wesołość.
  W ogródku Ragis burczał, wzdychała żałośnie panna Aneta, przejęta całą grozą wypadku z takim gościem. Wracali razem do towarzystwa. Na widok tak świetnego zgromadzenia, starowina straciła głowę. Z daleka obchodziła stół, dygając co krok i po staroświecku dwoma palcami unosząc spódniczkę. Myślała ze strachem, czem to grono nakarmi?
  Goście skłonili się jej w milczeniu, Julka wyłożyła pannie Orwid, kto to był, Ragis na pociechę ofiarował Marwitzowi poziomek, spokój powracał powoli.
  Wokoło za to robiło się coraz gwarniej: wieczór nadchodził, trzody ściągały z pastwisk, ludzie ze świątecznych wedrówek. Ulica zapełniała się bydłem, końmi, owcami, zabrzmiała gwarem ludzi i zwierząt.
  I brama Markowa otworzyła się szeroko. Dobytek, rycząc, przeciągał do stajni. Niewiele tego było, ale gładkie, lśniące, wosołe, i — jak menażerya Ragisa — oswojone do rąk i głosu człowieka.
  Amerykanie przyglądali się ciekawie tym mizernym dostatkom człowieka, który tam, w Poświciu, obracał setkami tysięcy, a zostać nie chciał za żadną cenę i wrócił do tej zagrody na pół chłopskiej, do twardej pracy i niewygód. Spodziewali się zobaczyć wcale inną fortunę.
  Potem Grenis zamknął bramę, zakrzątnął się z Ragisem na podwórzu, służąca z panną Anetą poszły ze skopkami do obory, goście, zostawieni sobie, rozmawiali, coraz częściej spoglądając na słońce.
  — Może pan Czertwan dziś nie wróci? — zauważyła Irenka.
  — Musi wrócić — szepnęła Hanka. — Już za wczoraj posyłano po niego! Tyle interesów czeka!
  — Doprawdy? A ja go chcę zabrać z sobą do Poświcia.
  — Nie wiem, czy to się pani uda! Potrzebuję go dla rodzinnych spraw, bardzo naglących.
  — Mój stryj wygląda go też niecierpliwie!
  — Kazimierz pisał, wzywając gwałtownie do Kowna.
  — Woda mu młyn porwała!
  — Istotnie, roboty, jak na jednego, dosyć! — pokręciła głowa Irenka.
  Wtem psy podniosły głowę, nadstawiły uszu, zaczęły węszyć i ruszać sie.
  — Marek idzie! — oznajmił Rymko radośnie.
  — Marek idzie! — powtórzyła panna Aneta — ach czem ja ich nakarmię?