Strona:Marceli Motty - Przechadzki po mieście 02.djvu/214

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

ów mały budynek tworzący róg Fryderykowskiéj i Dolno-Młyńskiéj ulicy, w którym od najdawniejszych czasów mieściły się dekoracye i przybory teatralne, jako też i sikawki miejskie. Ten budynek pozostał niezmieniony, z wyjątkiem, że mu ku placowi zwróconą główną bramę zamurowano i umieszczone nad nią popiersie Minerwy zrzucono. Trzeci zachował zupełnie swój kształt i pozór pierwotny; jest to owa długa ciągnąca się do Królewskiéj ulicy kamienica o jednem piętrze, któréj róg zowie się Orlim rogiem od przyczepionego doń dawnemi już czasy niezbyt kształtnego pruskiego orła. Naprzeciw niéj tworzył drugi róg Królewskiéj ulicy, jeszcze przed rokiem, dworek murowany, kiedyś Liedkiego, który teraz, jak widzisz, na obszerny i wysoki budynek zamieniono. Dworek ten miał pierwotnie wielki ogród, w którym późniéj założono restauracyę i teatr letni, zwany obecnie Teatrem Wiktoryi.
Prócz tych czterech domów, które ci wskazałem, nie pamiętam, w czasach gdy do szkół chodziłem, żadnego innego znaczniejszego budynku przy Królewskim placu; wszystkie inne ograniczające go teraz kamienice powstały po trzydziestym szóstym roku.
Teraźniejszą Królewską ulicę zwano olim temporibus Kundorfem, którą to nazwę, od małéj osady niemieckiéj dawniéj za miastem leżącéj, już tylko starzy ludzie tutaj znają. Na owym Kundorfie był, za lat moich chłopięcych, idąc z placu po lewéj stronie, gdzie obecnie lazaret wojskowy, znaczny ogród, graniczący z ogrodem Liedkiego i ciągnący się jeszcze poza Królewską bramę, pod nazwiskiem bergerowskiego, ponieważ należał kiedyś do kupca Bergera, o którym ci późniéj może wspomnę, gdy się do Wodnéj ulicy dobijemy; był też i ów dom gdzie się teraz mieszczą biura lazaretu. Po prawéj zaś stronie stały wtenczas już dwie te pierw-