Strona:Manifest Towarzystwa Demokratycznego Polskiego.djvu/07

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  zasad, zgromadzeni w większéj części pod jedyne wiary swojéj godło, tą najpewniéjszą drogą zamierzyli uiszczać się z długu względem ojczyzny i ludzkości.
  Tym więc sposobem Towarzystwo usunąwszy najbliżéj otaczające siebie przeszkody, zapewniwszy zasadom swoim znaczenie i przewagę między spółbracią tułactwa, zyskawszy konieczne do każdego politycznego zawodu warunki: moralną i materjalną siłę, powierzywszy nakoniec wybranéj z grona swego instytucji te zewnętrzne czynności, które z natury swojéj całą massą przedsiębrane i wykonywane bydź nie mogą, czuje się dziś w stanie pracowania silniéj, skuteczniéj i więcéj bezpośredniemi środkami nad urzeczywistnieniem głównego celu swojego.
  Wstępując Towarzystwo na to obszerniéjsze działań stanowisko, w przekonaniu, że otwarte, sumienne, nie dwuznaczne pojęć jego objawienie, najpewniéjszą dadź może rękojmią prawości zamiarów i skuteczności dalszych usiłowań, postanawia publicznym Aktem, w obec Polski i Europy, polityczną wiarę swoję ponowić, i widoki na przyszłość odsłonić.
  Przez pół blizko wieku, ludzkość Europejska, na gruzach dawnego porządku rozwija swoje nowe przeznaczenie, nowych życia społecznego szuka warunków. Dążność ta objawia się dzisiaj w całym umysłowym i politycznym świecie, we wszystkich usiłowaniach i poruszeniach ludów, w samych nawet koncessjach rządów, wymaganiom usamowalniającéj się myśli skutecznego oporu stawić nie mogących. Najświatléjsi obrońcy zeszłego porządku, najlękliwsi i najśmielsi jego burzyciele, równie na najwyższych, jak na ostatnich szczeblach organizacji społecznéj postawieni ludzie, wszyscy przewidują lub żądają demokracji, to jest zniszczenia przywilejów, panowania równości.
  Ta równość, towarzyskiego porządku Sławiańskich społeczeństw żywotna niegdyś podstawa, potém całą massą panującego w Polsce stanu rozwijana i kształcona, dziś światłem i potrzebą wieku tak silnie wywoływana i zupełne szczęście ludzkości zapowiadająca jest kardynalną, nieprzemienną, narodową Towarzy-