Strona:M. Skłodowska-Curie - Promieniotwórczość.djvu/16

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Rękopis tej książki, opracowywany przez Panią CURIE w ciągu kilku lat, był ukończony przed Jej zgonem, a nawet druk był już rozpoczęty.
Zajęliśmy się wydaniem tego dzieła. Pomimo staranności z jaką dokonaliśmy korekty, jest rzeczą możliwą, że przeoczyliśmy omyłki, które nie byłyby uszły uwadze Autorki.
Wyrażamy podziękowanie pp. GREGOIRE, GUILLOT, FOURNIER, SAVEL i SURUGE, współpracownikom Instytutu Radowego, za pomoc w sprawdzeniu korekt i tablic.

IRENA JOLIOT-CURIE
FRYDERYK JOLIOT




PRZEDMOWA

Książka ta zawiera treść wykładów, które wygłaszałam w Sorbonie w ciągu kilku lat i w których co rok czyniłam zmiany wynikające z postępów nauki o promieniotwórczości. Niewątpliwie postęp będzie trwał w dalszym ciągu, niemniej sądzę, że z punktu widzenia potrzeb nauczania jest rzeczą pożądaną, aby od czasu do czasu ukazywały się dzieła dające zestawienie głównych wiadomości z danej dziedziny. Takie jest zadanie tej książki, jest ona przeznaczona dla studentów i dla osób pragnących zaznajomić się z traktowanymi w niej zagadnieniami w ogólnych zarysach bez wnikania w szczegóły.
Pierwsza część wykładów zawiera treściwe przedstawienie podstawowych wiadomości o jonach wytwarzanych w gazach, o elektronach i o promieniach, które powstają w rozrzedzonych gazach, będących siedliskiem wyładowania elektrycznego. Wiadomości te są bardzo pożyteczne w nauce o promieniotwórczości i dlatego znalazły się w zwięzłym ujęciu w tym podręczniku, którego druga a zarazem główna część jest poświęcona radiopierwiastkom oraz wysyłanym przez nie promieniom.