Strona:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 3.djvu/485

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Zagórze, miejscowość, leżąca za górami.

Zagrabiać, dok. Zagrabić, zbierać, zabierać grabiami; łapać, chwytać, przywłaszczać, rabować, łupić; zajmować cudze bydło na swym gruncie; przysypywać ziemią grabiąc, o koniu: suwać w chodzie nogami, z. ś., być zagrabianym.

Zagrabiciel, ten, który co zagrabia, rabuś, grabieżnik.

Zagrabićp. nied. Zagrabiać.

Zagracowaćp. nied. Zagracowywać.

Zagracowywać, dok. Zagracować, zaczynać gracować, gracując zakrywać, zasypywać gracą.

Zagraćp. nied. Zagrywać, zacząć grać na jakim instrumencie muzycznym, wykonać jakąś pieśń, melodję, utwór muzyczny na jakim instrumencie, wykonać jaką rolę w teatrze, przen., zacząć ryczeć, grzmieć, huczeć; o psie: zacząć szczekać, przen., zacząć udawać coś, czym ś. nie jest w istocie: z. pana, szlachcica; zacząć zabawiać ś. w jaką grę towarzyską a. w karty; w grze w karty: wyjść w jaką kartę, przen., spłatać komu figla, przyprawić kogo o kłopot, jak ci z-ają, tak musisz tańczyć = musisz być posłusznym; nie da sobie z. po nosie = nie da sobą powodować, nie da siebie lekceważyć, z-am ci z innego tonu = pokażę ci, dam ci uczuć, z. ś., grając, zapomnieć ś., zapamiętać ś. w grze.

Zagradzać, dok. Zagrodzić; grodząc zamykać, przegrodą oddzielać; z. komu drogę, z. przystęp do czego = zabraniać, przeszkadzać; z. co prawem = zawarowywać, zastrzegać.

Zagramiać, Zagromiać, dok. Zagromić; uderzać, zabijać niby gromem.

Zagramolić, zagarnąć rozpostartemi palcami; z. ś., gramoląc ś. dostać ś. dokąd.

Zagranica, miejscowość, kraj, leżący za granicami kraju, obca ziemia, obczyzna: przebywać, mieszkać z-ą a. za granicą = na obczyźnie; jechać z-ę a. za granicę = do obcych krajów.

Zagraniczać (się), dok. Zagraniczyć (ś.); zakreślać (ś.) granicą.

Zagraniczep. Zagranica.

Zagranicznik, Zagraniczek, człowiek, mieszkający za granicą, cudzoziemiec, obcokrajowiec; człowiek, przybyły z zagranicy.

Zagraniczny, leżący, mieszkający za granicami kraju; przybyły, przywieziony z zagranicy, pochodzący z zagranicy; zagranicznik, cudzoziemiec, obcokrajowiec.

Zagrawaćp. Zagrywać.

Zagrażać, dok. Zagrozić; komu czym; grozić, grożąc zastraszać.

Zagrążać, dok. Zagrążyć; czynić, że co zagrąźnie, pogrążać; zanurzać; z. ś., zanurzać ś., pogrążać ś.

Zagrążyciel, ten, który co zagrąża, zanurza.

Zagrążyćp. nied. Zagrążać.

Zagręplowaćp. nied. Zagręplowywać.

Zagręplowywać, dok. Zagręplować; gręplowaniem zakrywać, zakędzierzawiać.

Zagręzły, Zagrzęzły, który zagrzązł, ugrzązł.

Zagroda, ogrodzenie, zagrodzenie; miejsce zagrodzone; dom wiejski wraz z całym otoczeniem, gumnem, stajnią, podwórzem, studnią i.  t. p.: z. chłopska, szlachecka (fig.); mała posiadłość ziemska; szlachcic na z-dzie równy wojewodzie = mówiło ś. w dawnej Polsce o mniemanej równości szlacheckiej; z. wilcza = rodzaj samołówki na wilki.