Strona:M. Arcta Słowniczek wyrazów obcych.djvu/486

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.
TalTan
478

Talmud hebr. zbiór ksiąg religijnych i prawodawczych żydowskich, ułożony przez rabinów w III w. po Chr., a składający się z dwuch części: Miszny i jej objaśnień Gemary.

Talmudysta, znający dobrze talmud, uczony żydowski; żyd uznający naukę talmudu za świętą (dla odróżnienia od żydów karaimów, którzy tę naukę odrzucają.

Talon f. odcinek od asygnacji, za którym kasa rządowa wypłaca okazicielowi należność.

Tama n. zastawa zbudowana z cegieł, kamieni, ziemi, faszyny i t. p. mocna, nieprzepuszczająca wody, mająca na celu wstrzymanie pędu wód w rzekach, morzach i zwracanie ich prądy w żądanym kierunku.

Tamburek f. bębenek, rodzaj szerokiej obręczy drewnianej, na którą sztywno naciąga się materjał, przeznaczony do roboty haftarskiej.

Tamburino w. bębenek ręczny z dzwonkami, instrument muzyczny.

Tambour-major f. (tambur mażor) starszy dobosz.

Tamować n. powstrzymywać.

Tampon f. czopek z szarpi lub waty do tamowania upływu krwi.

Tam-tam chińs. u ludów południowo-azjatyckich instrument muzyczny, składający się z tarczy metalowej z lekko zagiętemi brzegami, w którą uderzając odpowiednią pałeczką, dobywa się przeraźliwe grzmiące i huczące dźwięki, gong-gong.

Tanatologja g. nanka o śmierci.

Tancmistrz n. nauczyciel tańca; doskonale tańczący.

Tandem ł. nareszcie, nakoniec.

Tandem a. dwukołowy powozik, zaprzężony w dwa, jeden za drugim biegnące konie; dwu lub trzykołowy welocyped z siedzeniami dla dwuch, jedna za drugą siedzących osób.

Tandeta w. wyrób rzemieślniczy niestarannie, niedokładnie i z lichego materjału wykonany; starzyzna i handel starzyzną.

Tandetny, wykonany ladajako i lichy w gatunku.

Tangens w mat. linja styczna.

Tanina ł. garbnik wyciągnięty z galasu cz. dębianki, lekki, drobnokrystaliczny proszek brudnosłomkowej barwy, rozpuszczalny w wodzie, mający zastosowanie w medycynie.