Strona:Kuchnia polska.djvu/39

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


tych grzybków przetrzeć przez przetak (durszlak) śliwki, grzyby posiekać jak najdrobniej, wrzucić w zupę, zaprawić odrobiną mąki z wodą rozrobionej, aby połączyć zupę i na tym smaku ugotować z półkwaterka mąki, troszkę zaciereczek. Przed podaniem osłodzić.
Uwaga. Przy każdej zupie ze śmietaną, można, przed podaniem rozbić, (na dwie osoby jedno licząc jajko), w wazie całe jajka aż do białości i wtedy w tak rozbite jaja lać powoli bardzo gorącą zupę, trzymając wazę na blasze i mięszając szybko, aby się zupa dobrze z jajami złączyła. Nie potrzeba wtedy mąki kłaść w zaprawkę, bo zupa będzie i tak zawiesista.

Chłodniki.
55. Zupa zimna.
(na 12 osób).

Wstawić do lodu trzy litry kwaśnej śmietany, wlać do niej dwa litry soku z kiszonych ogórków, wymięszać i pozostawić w lodzie. Potem obrać kilka świeżych ogórków, pokrajać je i posolić jak na mizeryę. Mieć z pół kopy obranych szyjek i nóżek rakowych, pieczonego kapłona albo przynajmniej kawał cielęcej pieczeni, pokrajać jedno lub drugie w drobne kawałeczki; albo jeżeli już jest groch zielony lub szparagi, pokrajać tak samo i te na drobno, i odgotować w słonej wodzie. Obrać drobną garść badyli burakowych z skórki, pokrajać w kostkę i odgotować także w słonej wodzie. A kiedy wszystko już należycie miękkie, bierze jeszcze do tego kilka jaj ugotowanych na twardo i pokrajanych, kładzie do śmietany z sosem ogórkowym w lodzie stojącej, mięsza delikatnie i kosztuje czy dosyć słone. Zupa w ten sposób przygotowana powinna być doskonale wychłodzona. Jeżeli zajdzie nagła potrzeba, można dorzucić kawałek czystego lodu. Trzeba też dodać do tej zupy kopru drobnego, posiekanego z szczypiorem i zagotowanego. Wreszcie można podać tę zupę na stół ze wszystką jej zawartością.