Strona:Kuchnia polska.djvu/323

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
703. Tuczenie indyków.

Indyki, będąc ptakami żarłocznymi, z łatwością tuczyć się dają. Najlepiej się tuczą piwem, chlebem i kluskami ugniecionemi z pięknej mąki żytniej lub jęczmiennej, i dostają pokarm ten 3 do 5 razy na dzień. Tucząc indyki kluskami, trzeba im napychać w gardło w pierwszym dniu tylko po jednej klusce, w drugim po dwie i tak postępować powoli aż do 8 klusek. Po każdej klusce, którą ptak połknie, trzeba mu dać wody do picia. Indyki mające się tuczyć, również trzeba osadzić osobno w klatce.



ROZDZIAŁ XXIX.

Różne sekreta w gospodarstwie ogrodowem i domowem.
704. Zabezpieczenie kapusty od gąsienic.

W przeddzień siania kapusty trzeba wziąć burak czerwony, utrzeć na tarce i w soku z tego buraka wyciśnionym moczyć przez całą noc nasienie kapusty, które ma się nazajutrz siać. Doświadczono, że nietylko gąsienica, ale żaden robak kapusty z takiego nasienia nie ruszy. Kto chce być jeszcze ostrożniejszym, może gdzieniegdzie między kapustę wsadzić burak.
Łatwy sposób wygubienia gąsienic na zagonach w włoszczyznie:
Uzbierać tataraku po zachodzie słońca, połamać i porozrzucać na zagonach, gdzie jest zasadzona kapusta lub inna włoszczyzna. Zapach tego ziela zabija gąsienice. Jeżeliby wszystkie od razu nie wyginęły, to za drugim lub trzecim razem z pewnością wszystkie zginą.