Strona:Kuchnia koszerna 1904.djvu/65

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.
  100.Sznycel po parysku.

  Bardzo cienko krajany kawał mięsa soli się, obraca w mące i rozpuszczonem jajku, smaży się w obfitym tłuszczu z obu stron i podaje z dobrą jarzynką.

  101.Krokiety z mięsa.

  Robi się naprzód ciasto z jajka, 4 łyżek mąki z czubem, wody i odrobiny soli. To ciasto smaży się na szmalcu. Następnie robi się massa, jak do kulek z mięsa, podług przepisu № 87 i na grubość palca smaruje się na chłodne już ciasto. Ciasto z mięsem krajemy na paski i smażymy w tłuszczu albo szmalcu, dodając, jak są gotowe, do jakiejś młodej jarzynki.

  102.Potrawa z nóżek wołowych.

  Rąbiemy w kawały nogę wołową i tak długo gotujemy w wodzie z solą, aż mięso od nóżek zupełnie odpadnie. Później, zebrawszy szumowiny, kładziemy mięso na gorący talerz. Następnie rosół przecedzamy przez durszlak i zbieramy większą część tłuszczu. Gotujemy jedno jajko na twardo, żółtko rozrabiamy w occie, a białko drobno siekamy — dodajemy wszystko do rosołu, gotujemy przez chwilę i wylewamy na mięso. Przez kwadrans potrawa stać musi w gorącem miejscu pod przykrywką. 1. noga wołowa starczy zamiast mięsa na 3 — 4 osoby, a oprócz tego kości, które zawierają jeszcze dużo tłuszczu, można gotować z jarzyną.

  103.Salceson.

  Połowa głowy wołowej i jedna noga wołowa gotują się w wodzie z solą tak długo, aż mięso zupełnie odpadnie. Zebrawszy dobrze szumowiny, dodajemy sporo pieprzu, trochę soli, angielskich korzeni, cebuli, czosnku i — jeżeli ktoś lubi kwaśne, — plasterków cytryny. Gdy mięso tak długo się gotowało, że została mniej więcej tylko trzecia część rosołu, przecedzamy wszystko przez durszlak, lejąc w duży garnek. Z tego, co zostało na durszlaku wyrzu-