Strona:Kuchnia koszerna 1904.djvu/191

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

można także dołożyć cienkie plasterki ogórków, ale wtedy oliwę nalewamy przed samem podaniem, gęsi szmalec jest nawet od niej lepszy do tej sałaty.

516. Sałata z selerów.

Duże główki selerów oczyszczamy i gotujemy w wodzie z solą lub w rosole; w tym ostatnim nabierają lepszego smaku. Następnie wyjmujemy je, krajemy w cienkie plasterki, układamy na salaterce i posypujemy tłuczonym pieprzem. Okładamy je naokoło rzeżuchą, oblewamy octem i oliwą i posypujemy cukrem.

517. Sałata z groszku.

Dobry szabelbon trzeba wyłuskać i drobno pokrajać, jak na środkową potrawę. Następnie obmywamy je i gotujemy do miękkości. Zostawiamy je na durszlaku, by ociekły, mieszamy z solą i tłuczonym pieprzem, oblewamy octem i oliwą i posypujemy cukrem. Małe połamane strączki cukrowe mogą być także użyte na tę sałatę.

518. Sałata ze śledzi.

Śledzie obmywamy, obciągamy ze skóry, ale nie zdejmując jej z grzbietu; a więc nacinamy skórkę wzdłuż z 2 stron grzbietu; następnie brzuszek cokolwiek odkrawamy, wyjmujemy wnętrzności i znowu z wierzchu i w środku obmywamy. A teraz trzeba odrzucić ości, pokrajać śledzie na małe kawałki i oblać mlekiem, pomieszanem z octem. Osobno gotujemy kartofle w łupinach, obieramy i cienko krajemy lub siekamy i dodajemy cienko posiekanej cebulki. Solone, kwaszone lub jakiekolwiek zresztą ogórki krajemy w cienkie plasterki, bierzemy pokrajane śliwki marynowane lub wiśnie i wszystko razem mieszamy z cukrem, octem, oliwą i tłuczonym pieprzem. Trochę malinowego octu dodaje sałacie dobry smak i ładny kolor. Cała mieszanina musi tworzyć gęstą papkę. Gdy sałatę chcemy wystawnie podać, okładamy ją rozmaitemi rodzajami konserw i konfitur z owoców, smażonym w cukrze groszkiem i krajanemi w paski lub plasterki ogórkami tak, by całość utworzyła symetryczne figury.