Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/96

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


z trzema żółtkami, posolić, porobić okrągłe gałeczki, które maczać w jajku i w bułce i smażyć na gorącem maśle.

54. Krokietki z mięsem.
Proporcja: 10—15 kartofli, 4 jaja, soli, pieprzu, trochę sucharka, ½ do 1 funta pieczeni, 1½—2 łyżek masła.

Kartofle ugotować i przetrzeć przez durszlak, wymieszać z kawałkiem masła i 3-ma surowemi jajami, posolić, popieprzyć i dołożyć drobno usiekaną pieczeń, gdyby masa była zbyt miękką dołożyć trochę mąki. Robić niewielkie gałeczki, maczać je w jajku i sucharku i smażyć na gorącem maśle lub fryturze.

55. Pomidory faszerowane.
Proporcja: 10—12 pomidorów, ½ funta szynki i ½ funta cielęciny, 1 bułka franc., 2 cebule, trochę pieprzu, soli i gałki muszkatołowej, 1 łyżkę masła, parę sucharków.

W pomidorach ściąć wierzchy, trochę wydrążyć i nadziać je następującym farszem. Cielęcinę i szynkę drobno usiekać i utuszyć w maśle, dodać bułkę francuską bez skórki, cebule przesmażone w maśle. trochę gałki muszkatołowej, pieprzu i soli, jako też i środki od pomidorów po usunięciu z nich pestek. Wszystko to wymieszać, nadziać pomidory, pozakrywać wierzchami, posypać sucharkiem, powkładać na nie po kawałeczku masła i wstawić na kwadrans lub 20 minut do pieca. Podczas pieczenia polać paru łyżkami śmietany.

56. Mieszaninka.
Proporcja: Po parę garści marchwi, galarepy, brukwi i kartofli, 1 łyżka mąki, 1½—2 łyżek masła, trochę cukru, soli i pieprzu. Buljonu do zalania.

Powykrajać foremką kulki z marchwi, galarepy, brukwi i kartofli, wrzucić to do roztopionego masła, posypać koprem, potem mąką, zasmażyć, wlać trochę buljonu, wsypać cukru i soli i tuszyć do miękkości jarzyn.