Przejdź do zawartości

Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/77

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
ROZDZIAŁ CZWARTY.
JARZYNY.

1. Groch zielony.
Proporcja: 3—4 f. grochu śwież. w strączkach, ½ łyżki mąki, kopru i soli, 1 łyżkę masła, 1—2 łyżeczek cukru.

Groch wyłuszczony i przemyty odgotować w rozsolonej wodzie, odcedzić i przelać zimną wodą. Rozpuścić łyżkę masła, wsypać odrobinę mąki, włożyć do grochu, trochę posolić, dodać zielonego pokrajanego kopru, wlać trochę buljonu, cukru dla słodyczy i gotować do wysadzenia.
Groch zielony suszony lub marynowany w butelkach należy w gorącej wodzie przez godzinę wymoczyć, i postąpić jak ze świeżym.

2. Groszek sposobem francuskim.
Proporcja: ½ garnca groszku śwież., 1 łyżka masła, 1—2 łyżeczek cukru, 1 główka sałaty, ½—1 szkl. buljonu, soli i ziel. pietruszki.

Pół garnca wyłuszczonego cukrowego grochu zmieszać z łyżką masła, solą, garstką usiekanej pietruszki i główką sałaty. Gotować to na wolnym ogniu mieszając, aby się masło roztopiło. Sałata dosyć wypuści wody, jeżeli jednak byłoby za mało, należy dodać trochę buljonu i cukru, i gotować do miękkości, a na wydaniu włożyć trochę surowego masła, wymieszać, ogrzać, lecz już nie zagotować.

3. Marchew.
Proporcja: Kilka marchwi, jedna trzecia część f. masła, 3—4 łyżek buljonu, ½ łyżk. mąki, soli i trochę cukru.

Oskrobaną, pokrajaną w kostki, przemytą marchew, włożyć do jednej trzeciej części funta masła roztopionego w rondelku, zalać ugotowanym buljonem lub wodą, tak