Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/545

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Te jagody, przesypane cukrem, można dawać na sałatę zamiast kompotów, lub używać do zaprawy lodów zimową porą.

28. Konserwa mętna z porzeczek do lodów lub innych zapraw.

Wziąć 25 funtów czerwonych porzeczek bez ogonków, 6 łutów czerwonych malin, rozgnieść je i przetrzeć przez sito. Jeszcze raz przepuścić przez sito, aby ziarna nie zostały, zlać do mocnych i suchych butelek, i zakorkować nowymi korkami. Wyłożyć dno i boki kociołka sianem, ustawić w nim butelki, przekładając sianem, aby jedna niedotykała drugiej, zalać zimną wodą, nakryć wilgotną ściereczką i postawić na wielki ogień. Skoro się woda zagotuje, odstawić, lecz nie wyjmować, aż woda ostygnie, nareszcie wyjąć, a po 24 godzinach zasmolić i schować w piwnicy.

29. Konserwa do lodów z jagód surowych.

Porzeczki, maliny lub poziomki przetrzeć przez sito, zlać do suchych butelek, zakorkować nowymi korkami, zasmolić i postawić w piwnicy chłodnej a suchej.

30. Suchy buljon.

Wziąć 4 funty nóżek cielęcych, 12 funtów baraniny, 3 funty mięsa cielęcego, 12 funtów wołowego (jeżeli jest zając lub parę cietrzewi), porąbać to wszystko na kawałki, przemyć, włożyć do kociołka tak, aby połowa jego mięsem była zajęta, nalać pełen wody i gotować na wielkim ogniu, zdejmując szum bezustannie. Skoro mięso dostatecznie się ugotuje, przecedzić bulion przez sito, wycisnąć mięso i znowu włożyć do rondla, zalać pełno wrzątkiem, gotować aż mięso rozejdzie się na miazgę, znowu bulion przecedzić, wycisnąć mięso, zlać oba buljony