Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/529

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
21. Różne konserwy cukrowe.

Wziąć trzy funty miałkiego, przesianego cukru, wsypać z nich dwa do rondelka, zarobić z wodą jak na gęstą kaszę, postawić na małym ogniu i mieszać ciągle łopatką. Skoro się raz zagotuje, zdjąć, dosypać tyle cukru, aby masa była tak gęsta, jak kaszka przez łyżkę, wymieszać mocno i wylać do foremek papierowych. Skoro zacznie ostygać, pokrajać nożem, a po zupełnem ostudzeniu powyjmować i zawinąć w papierki.
Chcąc mieć czekoladowe, brać trzecią część czekolady na dwie części cukru.
Do cytrynowych lub pomarańczowych otrzeć cukier o skórkę, sok zaś wycisnąć do masy, lejąc doń wodę.
Chcąc mieć jeszcze inne konserwy, można po zdjęciu rondelka z ognia, wlać kilka kropel olejku miętowego, rumu lub innych zapachów.

22. Różne konfitury na sucho.

Obrać słodkie jabłka, rozkroić na dwie części, wyjąć ziarnka i przygotować ulep, biorąc na funt cukru trzy szklanki wody; skoro ulep się zagotuje, włożyć jabłka i gotować, póki nie będą przezroczyste; natenczas wyjąć jabłka, rozłożyć na płaski półmisek, a do ulepu włożyć drugie. Do tego samego ulepu można zmieniać trzy razy jabłka, a skoro stanie się gęsty, na dalsze, nowy zrobić trzeba. Z trzech funtów cukru dwa funty konfitur suchych usmażyć można, nie wkładając ich odrazu zbyt wiele; aby się w smażeniu nie pogniotły. Rozłożone na półmiskach, posypać miałkim cukrem i wstawić na noc do letniego pieca; nazajutrz przewrócić na drugą stronę, posypać cukrem i znowu na noc wstawić do pieca. Skoro dostatecznie wyschną, złożyć do słoja, przesypując cukrem.
Gruszki smażą się tym sposobem.