Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/521

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

go przesianego cukru i dwa łuty smażonej w cukrze i pokrajanej skórki pomarańczowej. Tłuc to wszystko podlewając po trochu białka dopóty, aż masa stanie się miękką i giętką; natenczas wyłożyć ją na stół, poprószyć cukrem, rozwałkować płasko i wycinać foremką blaszaną różne figury. Położyć na blachę i wstawić do letniego pieca; skoro gotowe, polukrować i ubrać konfiturami.
Można z tej masy robić gałeczki, upiec i podawać jako cukierki marcepanowe.

4. Pierniki marcepanowe, sposobem klasztornym.
Proporcja: 1 f. migd. sł., ⅛ f. gorzkich, ½ f. cukru, trochę goździków.

Funt migdałów słodkich, ⅛ funta gorzkich oparzyć, obrać z łuski, przepłókać wodą zimną i wilgotne usiekać. Utłuc pół funta cukru, wsypać trochę utłuczonych goździków, zmieszać razem i wsypać po trochu do tłuczących się migdałów, aby się w olej nie obracały. Kiedy już masa klejka będzie, nakładać do foremek drewnianych lub blaszanych na opłatek i suszyć w bardzo wolnym piecu. Stwardniałe z wierzchu polukrować.
NB. Wody nie dolewać ani kropli do masy, bo pewno się zepsuje.

5. Pierniki toruńskie.
Proporcja: 4½ kwarty miodu, 1 filiżanka spirytusu, garstka lawendy, łyżeczka imberu, ¾ szkl. skórki pomar., tyleż cytryn., ½ łuta anyżu, 5 kwart grub., żytniej mąki, trochę piwa z miodem, cykaty i migdałów.

Do półpięty kwarty miodu, mocno zasmażonego, wlewać po trochu sporą filiżankę spirytusu, mieszając za każdem wlaniem, aby się nie zapalił. Wsypać garstkę lawendy, łyżeczkę tłuczonego imbieru, pół kubka ugotowanej i usiekanej pomarańczowej skórki i tyleż cytrynowej, trochę anyżu, wymieszać dobrze i wlać do pięciu