Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/501

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
19. Głóg.

Głóg dojrzały, czerwony, ale twardy, przerznąć wzdłuż z jednej strony, wyjąć starannie wszystkie pestki, wrzucić do wrzącej; miękkiej wody, zagotować, odcedzić i przelać zimną wodą z lodem, aby kolor wrócił. Zagotować ulep z miękkiej wody, zalać ostudzonym; nazajutrz zcedzić, dodać trochę cukru, przegotować i znowu ostudzonym zalać, i tak powtarzać cztery razy, codzień cieplejszym zalewając ulepem; nakoniec wrzucić głóg do gorącego ulepu i razem nim przesmażyć.
Na funt jagód półtora funta cukru.

20. Róża.

Obrać z róży niezupełnie rozkwitłej same listki, odjąć żółtość i oparzyć je wrzątkiem w imbryku. Zlać natychmiast tę wodę, wyrzucić z imbryka różę, przesypać cukrem i smażyć zwolna, ciągle dosypując cukru, skoro tylko się rozpłynie. Skoro zacznie się dosmażać, wcisnąć cytrynę dla koloru.
Na funt nieparzonej róży, brać dwa funty cukru.
Po usmażeniu, można, dla mocniejszego aromatu, wlać kroplę różanego olejku.

21. Róża, inaczej.
Proporcja: 1 f. róży, 2 f. cukru, półtory szkl. wody.

Funt listków różanych z samych pączków, obranych z żółtości, sparzyć wrzącą wodą i przelać kilkanaście razy zimną wodą, aż zupełnie odejdzie czysta. Wrzucić tę różę do gotującego się ulepu z dwóch funtów cukru, smażyć na wolnym ogniu, pod koniec wcisnąć cytrynę, żeby nabrała koloru i jeszcze trochę przesmażyć.

22. Róża, sposobem klasztornym.

Ćwierć funta róży rozetrzeć (w glinianem naczyniu) z funtem miałkiego cukru na miazgę, wciskając sok z jed-