Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/49

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


51. Zupa ruska (Ucha), postna.
Proporcja: 3-4 f. dużej ryby, 2-3 bobk. liści, kilka ziarn pieprzu ang.. trochę majranu, włoszcz. i soli, jak w Nr 50.

Nastawić smak z różnej włoszczyzny, z korzeniami. jako to: bobkowym liściem, kilku ziarnami angielskiego pieprzu, szczyptą majranu, i gotować godzinę. Włożyć przygotowaną, posoloną i pokrajaną w dzwona jakąkolwiek dużą rybę, ugotować i wydać.

52. Ucha ze sterli, postna.
Proporcja: 3 f. drobnej ryby, 3-4 f. dużej ryby, 10-12 ziarn pieprzu ang., 1 szkl. madery, włoszcz. i soli, jak w Nr 50, 2-3 liści bobk., 1 cytr.

Ugotować smak 2 różnej drobnej ryby, najlepiej z jażgarzy, przecedzić przez serwetę i wycisnąć ile możności gęstwinę. Włożyć pokrajaną i osoloną sterlę, ugotować szumując, pokrajać cytrynę w talerzyki, włożyć ją do wazy i zalać wrzącą zupa, do której można wlać` szklankę madery, lub innego mocnego wina.
Ta sama zupa wyborna z łososia lub jesiotra.

53. Rosół z głowy jesiotra lub łososia, maślny lub postny.
Proporcja: 1 gł. jesiotra, 1 łyżka masła, 10 ziarn pieprzu ang., włoszczyzny i soli jak w Nr 46, 1 szkl. ryżu lub krup perł., 2-3 liści bobk., parę goździków.

Nastawić smak z włoszczyzny, posolić; skoro się wygotuje, włożyć oczyszczoną, osoloną i rozpłataną na części jesiotrzą głowę, rozgotować ją, aby mięso odpadło od ości, przecedzić, włożyć łyżkę masła, zasypać ryżem lub rozklejonemi perłowemi krupami, zagotować i wydać.
Ta sama zupa smaczna i bez masła.