Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/487

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

skórki od 3 lub 4 pomarańcz, skroić samą żółtość, odrzucając białość, pokrajać w paski, zalać wodą i gotować do miękkości. Jeżeli cukier się rozpuścił, zgotować z niego ulep gęsty, wrzucić do gorącego miękkie już skórki, jeszcze raz z niemi zagotować, a skoro ostygnie, zalać nim ułożone pomarańcze na kilka godzin, aby się ulepem przejęły.

5. Kompot ze śliwek.
Proporcja: 40—60 śliwek, ½—¾ f. cukru, 5—6 goździków, trochę cynamonu.

Zagotować wodę, wrzucić śliwki, aby na nich skórka popękała, odcedzić na durszlak, zdjąć skórkę, ułożyć na salaterkę i zalać gęstym, cukrowym ulepem, ugotowanym z kilku goździkami i cynamonem.

6. Kompot z agrestu napół dojrzałego.
Proporcja: 1 kwarta agrestu, ¾ f. cukru.

Kwartę agrestu oczyścić z szypułek, zagotować krótko we wrzątku i przecedzić przez durszlak. Zrobić ulep z ¾ funta cukru, wrzucić doń ostudzony agrest, podsmażyć trochę i wylać na salaterkę.

7. Kompot z melona.
Proporcja: ½ melona, ½ f. cukru, 1cytryna.

Kawał dojrzałego melona obrać ze skóry i pokrajać w kawałki. Zagotować dość gęsty ulep z pól funta cukru, zalać gorącym ułożony zgrabnie melon, zacisnąć cytryną, a skoro ostygnie, używać.

8. Kompot z suszonych śliwek katrynek, lub białych, zwanych greckiemi.
Proporcja: 1 f. śliwek suszon., ½ f. cukru, cynamonu.

Funt śliwek suszonych ugotować z cukrem i cynamonem na miękko. Wyjąć śliwki z sosu, włożyć na salaterkę, sos przecedzić, mocno wysadzić i zalać nim śliwki.