Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/477

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wójne sito, ułożyć na środku półmiska i otoczyć pianą z wanilją.
Jeżeli się używa makaron włoski do tej pianki, trzeba wziąć najdrobniejszy, ugotować w wodzie, przelać wodą zimną, zmieszać z pianą i postąpić jak wyżej.

9. Sans blanc.
Proporcja: ½ kwarty ryżu, 3 szkl. mleka, 1½ kwarty śmietanki, 5 żółtek, trochę wanilji, 1 f. cukru, 1 kieliszek rumu, garść rodzeniek, skórki pomarańczowej.

Pół kwarty ryżu ugotować w mleku na gęstą kaszę, ostudzić i przefasować przez sito. Pół kwarty zastudzonej na lodzie śmietanki ubić miotełką na gęstą pianę, a kwartę śmietanki rozbić z 5-ciu żółtkami i zaciągnąć na ogniu, dodając wanilii i pół funta: cukru. Skoro ostygnie, zmieszać z połową zaciągniętej śmietanki ryż, pianę śmietankową, garść przemytych i osuszonych drobnych rodzenek, kwaterkę cukru, skórkę pomarańczową, zlać to do lodowej formy, osypać lodem i solą, i zamrozić jak zefir. Do pozostałego śmietankowego soku wlać spory kieliszek mocnego wina lub rumu i oblać zastudzoną masę na wydaniu.

10. Mus jabłeczny.
Proporcja: 15 jabłek, 3 białka, 1—1¼ szkl. cukru, ¾ szkl. konfitur, trzy ćwierci szkl. soku.

Upiec 15 winnych jabłek, przefasować przez durszlak, wbić 3 białka, włożyć pół funta lub więcej cukru i wybijać łyżką przez godzinę na lodzie na gęstą i białą masę. Ułożyć zgrabnie na półmisku, ubrać rozmaitemi konfiturami i polać sokiem, oraz obłożyć suchymi biszkopcikami.

Aby mus nie zwodniał, najlepiej go zacząć ubijać na godzinę przed daniem do stołu tak, aby nie stał długo po zrobieniu,