Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/46

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


44. Zupa z kartofli (purée).
Proporcja: 1 marchew, 1 cebula, ½ pora, ½ selera, ½ pietr., soli, 1 łyżka masła, 2 liści bobk., ½-1 garnca kart., 1-1½ szkl. śmietany, 5-6 ziarn ang. pieprzu, 1 bułka fr.

Zgotować smak 2 różnej włoszczyzny, włożyć łyżkę masła, obrać z łuski garniec lub mniej kartofli, ugotować ją w tym smaku, wybrać na sito i przefasować. Rozprowadzić do zawiesistości przecedzonym smakiem, i w którym się gotowały, zabielić śmietaną, ogrzać i wydać z bułką w kostki pokrajaną, podsmażoną w maśle i podsuszoną.

45. Zupa z grochu (purée) maślna lub postna.
Proporcja: ½ garnca grochu, soli, 1½ łyżki masła, 1 łyżka mąki, 2 pietr., 1 march., 1 pora, 2 cebule, trochę prost. pieprzu, 1 bułka fr. Można wziąć siomgi lub wędzon. śledzia.

Pół garnca dojrzałego grochu ugotować na miękko w zimnej wodzie i przetrzeć przez sito. Usmażyć usiekaną pietruszkę i pora w łyżce masła do miękkości, wsypać łyżkę stołową mąki, jeszcze raz podsmażyć, rozmieszać z przefasowanym grochem, rozprowadzić ugotowanym, przecedzonym smakiem z włoszczyzny tak, aby zupa była zawiesistą, i dawać z bułką pokrajaną w kostki, podsmażoną w maśle i podsuszoną.
Chcąc tę zupę dać bez masła, należy groch nastawić jak wyżej; przefasowany rozprowadzić smakiem z włoszczyzny, a na wydaniu włożyć do wazy pokrajanej siomgi, lub wędzonego śledzia, czy też podpieczone fląderki i zalać wrzącą zupą.

46. Zupa z dyni.
Proporcja: 1 dynia, 1 łyżka mąki, 1 spora łyżka masła, soli, mleka według upodobania.

Obrać dynię z łuski, wyrzucić miazgę i pestki, pokrajać w kawałki, odgotować w wodzie na miękko i prze-