Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/433

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


ła masa się wypiecze, zarumienić babę naokoło po wierzchu, osypując drobnym cukrem, skoro ostygnie, zdjąć z rożna, odwijając sznurek, którego koniec powinien być zostawiony na ten cel u brzegu. Papier łatwo da się odłączyć od ciasta. Do upieczenia tej baby 3 osoby użyte być powinny; jedna do obracania rożna, a dwie do polewania ciasta.


c) PIEROGI, BUŁKI, STRUCLE i t. p.

1. Pierogi zaparzane.
Proporcja: 2 garnce mąki, 2½ kwarty mleka, 16 żółtek, soli, 2½ szklanki miałkiego cukru, ½ kwarty masła topionego, 1½ kwaterki (12 łutów) gęstych drożdży.

Odebrać od dwóch garncy 3 kwarty mąki, zaparzyć zagotowanem mlekiem i rozbić, aby gruzołków nie było. Skoro przestygnie, wlać drożdże, posolić, rozmieszać, a jak podejdzie, wlać jaja ubite z cukrem do białości, dosypać resztę mąki, wlać masło i wyrabiać póki od rąk nie odstanie. Gdy ciasto podrośnie, wkładać w uszyte formy papierowe i wstawić do gorącego pieca na godzinę.

2. Pierogi zaparzane.
Proporcja: 2 garnce mąki, 1½ ćwierci drożdży, 1 kwarta mleka, 30 jaj, 2½—3 szkl. cukru, 2 szkl. masła.

Kwartę mąki zaparzyć kwartą mleka, rozbić, ostudzić, wlać 12 łutów drożdży i zostawić, aby podeszło. Wziąć 30 jaj, żółtka rozbić z cukrem do białości, białka ubić na pianę, zmieszać jedno i drugie z ciastem i postawić, aby drugi raz podeszło; nakoniec wsypać 7 kwart mąki, wlać 2 szklanki masła sklarowanego, wybić jak najmocniej, włożyć do wysokich form uszytych z papieru, postawić w ciepłem miejscu, a jak podejdą, wstawić ostrożnie do gorącego pieca.