Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/36

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

W braku cytryn, dla kwasu można wlać przed ostatecznem zagotowaniem tej zupy szklankę białego stołowego wina. Zamiast mąki można użyć ryżu na miękko rozklejonego i przetartego przez sito; ten ostatni sposób robi zupę bielszą i zawiesistszą.

21. Barszcz małorosyjski.
Proporcja: 2 f. mięsa, 1 f. wędliny, 3—4 march., 2 pietr., 2 cebule, 2 pory, 1 selera, 2 buraki, ½ główki kapusty, 3 pomidory, 1 szklanka kwasu burakowego, 2 łyżki mąki, 1 szklankę śmietany, soli w miarę.

Ugotować buljon, jak zwykle z mięsa i włoszczyzny, z dodaniem wędliny. 2 buraczki, 2 marchwie, 1 pietruszkę, 1 porę, 1 cebulę i ½ selera poszatkować, ½ główki kapusty pokrajać drobno i wszystko to utuszyć w rondelku z pozłotą od buljonu, następnie dołożyć do tego parę łyżek mąki, przemieszać i rozprowadzić buljonem. Buljon ten gotować jeszcze koło godziny, dołożywszy miękisz od kilku pomidorów pokrajanych i wyciśniętych z pestek, i po wlaniu szklanki lub 1½ kwasu burakowego. Na wydaniu zabielić śmietaną.

22. Zupa cytrynowa.
Proporcja: 3—4 f. mięsa., soli, 2 march., ½ selera, ½—1 cytryny, 1½ szklanki śmietany, 1 pietr., 1 pora, ½ f. ryżu, 4 żółtka.

Buljon nastawić jak zwyczajnie z mięsa wołowego, z dodaniem włoszczyzny; potem wziąć ½ kwarty śmietany, włożyć 4 żółtka, rozbić razem ze śmietaną, dodać soku cytrynowego lub cytrynę pokrajaną w talerzyki i rozprowadzić buljonem. Do tej zupy zasypują się krupy ryżowe.