Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/357

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Ile jaj, tyle łyżek kwaśnej, świeżej śmietany i tyle łyżek mąki. Żółtka rozbić mocno z łyżką miałkiego cukru i ze śmietaną; wsypać mąkę, wybić mocno do pulchności, zmieszać ostrożnie z pianą z białek i piec jak wszystkie wafle.

6. Wafle śmietankowe.

Siedem jaj, półtory kwaterki śmietanki, półtory kwaterki mąki. Kwaterkę sklarowanego masła ostudzić i wycierać na zimnie z żótkami. Wsypać mąkę, wymieszać, wlać śmietankę, rozbić dobrze, a nakoniec włożyć pianę z białek i upiec.

7. Wafle maślne kruche i przezroczyste.

Wybić do białości kwaterkę sklarowanego masła, włożyć 4 lub 6 żółtek, pół kwarty lekko nasypanej mąki, półtory kwaterki letniej wody i wybić to mocno na masę. Ubić pianę z białek, zmieszać ostrożnie z ciastem, wstawić misę do zimnej wody, aby piana nie opadła, ogrzać formę i piec wiadomym sposobem. Cukru kłaść bardzo niewiele do ciasta, bo smali.


b) ANDRUTY.

1. Andruty z winem.
Proporcja: ½ kwarty mąki, ¼ kwarty mleka, 2 jaja, 1 kwaterka cukru, tyleż wina, ½ łyż. masła.

Pół kwarty suchej mąki, kwaterkę mleka lub śmietanki, kwaterkę utłuczonego cukru, kwaterkę wina, dwa jaja, wybić mocno mieszając, aby masa była rzadka, jak na naleśniki. Rozpalić andrutową formę, nasmarować woskiem lub masłem, włożyć łyżkę stołową masy i wypiekać na węglach do złotego koloru; oberzną ciasto wy-