Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/354

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Rozetrzeć sporą łyżkę masła z 5 żółtkami, wlać łyżkę zimnej wody, dodać tyle mąki, aby ciasto było gęstawe, wyrobić do pulchności, włożyć pianę ubitą z białek i ostrożnie z nią wymieszać. Pokrajać w kostkę kawał ugotowanej szynki i trochę bułki, podsmażyć w maśle, włożyć do ciasta, wymieszać, robić małe pączki i spuszczać na osoloną wrzącą wodę; skoro na wierzch wypłyną, wybrać łyżką durszlakową i zalać rumianem masłem lub drobno pokrajaną i podsmażoną świeżą słoniną.

16. Kluski z kartofli.
Proporcja: 12 sporych kartofli, ½ f. masła, 5 jaj, soli, ½—¾ szkl. mąki, 1 łyżka masła do zalania.

Dwanaście sporych, sypkich kartofli ugotować, obrać i utrzeć gorące na tarce. Ruzpuścić pół funta masła, zmieszać z kartoflami, wbić 5 żółtek, posolić i dosypać tyle mąki, aby masa była twarda. Skoro się dobrze wymiesza, włożyć pianę z pozostałych białek i spuszczać łyżką małe kluski na wrzącą, posoloną wodę; jak się ugotują, odcedzić i zalać rumianem masłem.
Można te kluski dawać i w bulionie.

17. Mnichy.

Małe obwarzaneczki wiankowe parzyć wrzącą wodą tak, aby zmiękły, lecz się nie rozpadły. Zarumienić sporą łyżkę masła, obwarzanki ociekłe z wody posolić, zalać gorącem masłem i z niem trochę podsmażyć.

18. Mnichy z winem.

Małe lub większe obwarzaneczki namoczyć w czerwonem winie, aby zmiękły, usmażyć w gorącem maśle i osypać cukrem i cynamonem na wydaniu.