Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/345

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

zaparzane ciasto. Skoro papier nabierze złotawego koloru, wyjąć z pieca i odjąć papier. Podawać do tych pierogów roztopione masło lub śmietanę. Osypać każdy pieróg cukrem i cynamonem.

7. Szałtanosy.
Proporcja: 1 garniec słodk. i 1 garniec kwaśn. mleka, 4 jaja. Na ciasto: 1 kwarta mąki, 2 jaja, soli. Do tego roztopione masło z sucharkiem i śmietana.

Garniec mleka słodkiego zmieszać z garncem kwaśnego i ogrzać na twaróg. Skoro ściągnie, wycisnąć przez serwetkę, włożyć 4 całe jaja, wymieszać, robić gałeczki i uktadać je na rozwatkowanem cieście, jak na zwyczajne kołduny; robić kołdunki, spuszczać do wrzącej, posolonej wody, ugotować i odcedzić. Na wydaniu zalać roztopionem masłem z sucharkiem.

Osobno podać świeżą, kwaśną śmietanę.


c) KASZE.

1. Kasza sypka na wodzie lub mleku.
Proporcja: 1 kwarta krupek przecier., 2 jaja, soli, 2 łyż. masła, 1—2 łyż. cukru z cynamonem. Można: dodać ¾—1 szkl. drob. rodzenek.

Kwartę krup drobnych, przecieranych, przetrzeć 2-ma jajami, tak, aby każda krupa się oddzieliła, i wysuszyć. Wlać kwartę i pół wrzącej wody, włożyć łyżkę masła, zagotować, wsypać krupki i postawić na płycie, aby wypęczniały, lecz nie na wielkim ogniu, bo przypadną do rondla. Po niejakim czasie odstawić, wymieszać, znowu postawić na gorącem i trzymać dopóty, aż się zupełnie kasza rozsypie. Wysmarować rondel masłem, wysypać sucharkiem, przełożyć kaszę i wstawić do pieca.