Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/343

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

zmieszać, zawinąć do ciasta, jak na zwyczajne pierożki, ugotować we wrzątku, odcedzić i zalać roztopionem masłem z podrumienioną dobrze cebulą.

3. Kołdunki ukraińskie z czernic.
Proporcja: 3 szkl. mąki grycz. lub 1½ szkl. pszen. i 1½ szkl. grycz., 2 jaja, soli, 1 kwarta czernic, kilka łyż. cukru. Do tego śmietana z cukrem i cynamonem.

Zrobić ciasto, jak na zwyczajne kołduny, biorąc mąkę pszenną po połowie z gryczaną, lub samej gryczanej użyć na to ciasto. Wybrać dojrzałe, niepotarte czernice, przesypać je cukrem, wymieszać ostrożnie, aby nie popękały i nie puściły soku, nakładać niemi ciasto, zawijać i spuścić do wrzątku. Odcedzić i zalać świeżą śmietaną z cukrem i cynamonem.
Zamiast czernic można tu użyć wybranych z pestek wisien.

4. Pierożki ukraińskie.
Proporcja: 1 lekkie cielęce i 1 wątróbka, 2 łyż. masła, 2—3 cebul, gałki muszkat., 2—3 łyż. rodzenek drob., 1 łyż. cukru, soli, 2 jaja. Na ciasto: 2 kwarty mąki gryczanej, 1 kwarta śmietany.

Wziąwszy lekkie cielęce z wątróbką zgotować na miękko, wybrać na przetak, aby wilgoć ściekła i pierwsze usiekać drobno, wątróbkę zaś ugotowaną utrzeć na tarce. Wziąć obficie masła świeżego, usmażyć w niem drobno usiekanej, upieczonej cebuli, włożyć lekkie z wątróbką, dodać tartej gałki muszkatołowej, drobnych rodzenek, trochę cukru, soli w miarę, 2 jaja, wymieszać, nakładać do ciasta i piec na blasze, porobiwszy kształtne pierożki. Ciasto zaś tak się robi: wziąć do makotry 2 kwarty mąki gryczanej, wlać do niej kwartę gęstej, kwaśnej śmietany i trzeć wałkiem przynajmniej przez godzinę,