Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/341

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


garnca mleka słodkiego i kwartę tłustości wieprzowej, wlać do rondelka, zagotować, wsypać krupy, postawić na małym ogniu i gotować, często mieszając pod pokrywą. Odstawić na zimno, a gdy ostygnie, wbić 8 jaj w całku, wlać kwaterkę parzonego mleka, wsypać trochę cynamonu, drobnych rodzenek, cukru, trochę migdałów słodkich, kilka gorzkich, a wymieszawszy to wszystko, ponalewać gładkie kiszki bardzo wolno, ażeby gotując się, nie popękały. Gdy już będą ponalewane i zawiązane, poskładać do wielkiego rondla, żeby się nie połamały, zalać posoloną, zimną wodą, postawić na ogniu i pilnować, nim się zagotują. Należy ciągle przewracać, ażeby się nie zległy, i nie zakrywać, aby nie popękały. Skoro będą gotowe, wybrać do niecki i wynieść na zimno.

5. Kiszki francuskie.
Proporcja: 6 f. mięsa wieprz., 1 f. słoniny, 1¼ kwarty sucharka, 24 jaja, 1 kwarta śmietanki, cynamonu, gałki muszkatołowej, ½ f. drobn. rodzenek, soli, kilka łyżek cukru.

Sześć funtów mięsa świeżego wieprzowego z pod gardła i szyi, jeden funt słoniny świeżej w całku zgotować, aż słomką można będzie przekłóć; usiekać najdrobniej, wsypać przeszło kwartę utłuczonego sucharka, 24 jaj całych, surowych, śmietanki kwartę, cynamonu, gałki muszkatołowej, drobnych rodzenek, cukru w proporcję, dobrze wymieszać, nadziać tem kiszki i gotować mocno pół godziny.

6. Kiszki niemieckie, wyborne.
Proporcja: 1 wątroba wieprzowa, 2 kwarty krwi, trochę majeranu, pieprzu prost. i angielsk., soli, goździków, 2 f. słoniny.

Sporą świeżą wieprzową wątrobę utrzeć na tarce i przetrzeć przez durszlak. Wlać 2 kwarty krwi wieprzowej, przecedzonej przez sito, wsypać trochę majeranu, pie-