Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/340

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Wziąć kwartę krup przecieranych najdrobniejszych, albo gryczanej mąki, wsypać do misy polewanej, wlać 3 kwaterki wrzącej tłustości wieprzowej i mocno wymieszać; wsypać trochę pieprzu prostego i angielskiego, goździków, majeranu, soli, wszystko to razem wymieszać i rozprowadzić krwią wieprzową, świeżo przecedzoną przez rzadkie sito; krwi tej powinno być kwarta i 3 kwaterki. Nakładać kiszki wolno, włożyć do zimnej wody w obszernem naczyniu i postawić na wielkim ogniu, niezakrywając pokrywą, ażeby nie popękały. Gotować przez trzy kwadranse, ciągle przewracając, potem wybrać do niecki i wynieść na zimno.

3. Kiszki czarne z krup gryczanych grubych.
Proporcja: ½ garnca krup dużych gryczan., 1 kwar. krwi, 1 kwarta tłustości, 1 łyżka stołowa majeranu, trochę soli, pieprzu prost. i ang.

Pół garnca krup dużych gryczanych zmieszać w dużem naczyniu z kwartą krwi wieprzowej przetartej przez sito, i kwartą odtopionej tłustości, uważając, aby masa nie była zbyt rzadką. Włożyć łyżkę stołową majeranu, trochę soli, utłuczonego pieprzu prostego i angielskiego, wymieszać mocno i nalewać do kiszek. Wyrównać, spuszczać do wody i gotować trzy kwadranse, uważając, aby się kasza ugotowała. Wyjąć gotowe i wynieść na zimno. Biorąc do użycia, pokrajać na kawałki i usmażyć w tłustości.

4. Kiszki białe z krup gryczanych drobnych.
Proporcja: 1 kwarta krup przecier., 10 jaj, ½ garnca mleka, 1 kwarta tłustości, 1 kwaterka mleka parzonego, trochę cynamonu, 4—5 kawał. cukru, 1 szkl. rodzenek, ½ szkl. słod. migd., 5—6 gorzk. migd., trochę soli.

Do kwarty krup przecieranych wbić 2 całe jaja, przetrzeć mocno z krupami i wysuszyć. Potem wziąć pół