Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/33

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
15. Zupa purée z kartofli.
Proporcja: 3—4 f. mięsa woł., soli, ½ garnca kartofli, włoszcz. jak w Nr 1, łyżka masła, 1 franc. bułka.

Ugotować kartofle obrane z łuski, rozetrzeć gorące wałkiem, przefasować przez sito, zmieszać z kawałkiem świeżego masła i rozprowadzić taką ilością buljonu, aby zupa była zawiesista. Ogrzać i wydać z bułką pokrajaną w kostki i usmażoną w maśle.

16. Zupa pomidorowa.
Proporcja: 3—4 f. mięsa woł., 6—8 pomidorów, soli, 1 franc. bułka, ¼ f. masła, włoszczyzny jak w Nr 1.

Wziąć kilka ponsowych pomidorów, obrać z ogonków i zielenin, rozkroić po połowie wpoprzek, wycisnąć sok i ziarna, jako nieużyteczne. Ćwierć funta masła rozpuścić w rondlu, włożyć doń pomidory i parę pokrajanych w kostki środków bułek, zalać buljonem z mięsa wołowego, i gotować przez kwadrans; poczem przecedzić przez gęste sito, i rozprowadzić taką ilością buljonu, aby zupa nie była zbyt rzadka. Przed wydaniem zagotować, i dawać do niej grzanki przygotowane następującym sposobem: zerznąć z bułki spodnią i wierzchnią skórkę, posmarować masłem i osuszyć w piecu; środek zaś może być użyty do zaprawy tejże zupy przy fasowaniu pomidorów.

17. Zupa selerowa.
Proporcja: 3—4 f. mięsa woł., spora garść liści seler., soli, łyżka masła, 3 łyżki mąki, ½ kwarty śmietany, ½—1 cytr., włoszcz. jak w Nr 1.

Buljon gotować jak zwyczajnie. Wziąć kawał masła, mocno rozegrzać, włożyć garść dobrą liści seletrowych, trzy łyżki mąki, i to wszystko razem podsmażyć. Wlać pół kwarty śmietany, trochę soku cytrynowego lub innego naturalnego kwasu, rozprowadzić buljonem i gotować