Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/281

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


7. Budyń zaparzany na mleku.
Proporcja: 2½ szkl. mleka, ½ szkl. masła, 1½ szkl. mąki, ⅓ szkl. cukru, 8 jaj.

Zagotować półtrzecia szklanki mleka, z połową szkanki sklarowanego masła, wsypać półtory szklanki mąki, i wybijać łyżką na ogniu, aż odstanie od rondla. Odstawić, wybijać do ostudzenia, wsypać sporą łyżkę cukru, wbić jedno jaje, 7 żółtek, wyrobić mocno, ubić pianę, z białek, a wymieszawszy z nią ostrożnie, włożyć do formy i gotować na parze, lub zapiec w piecu.
Proporcja na 10 osób.

8. Budyń zaparzany śmietanowy.
Proporcja: ½ kwarty śmietany, 1 szkl. mąki, 6 jaj, 2—3 łyżek cukru, ⅓ szkl. rodzenek drobnych, masła do wysmarow. formy.

Pół kwarty nieprzekwaszonej śmietany zagotować mocno, wsypać na ogniu szklankę pszennej mąki, mieszać na nim ciągle aż odstawać będzie od rondla. Zdjąć z ognia, ostudzić, zwolna mieszając, wbić 6 jaj całych, wkładając je pojedyńczo, mocno ucierać, wsypać parę łyżek cukru, trochę drobnych rodzenek, lub przełożyć przez połowę konfiturami i gotować na parze.
Ponieważ w tym budyniu niema białek ubitych na pianę, dlatego też nigdy nie opadnie.
Proporcja na 8 osób.

9. Budyń migdałowy.
Proporcja: ¼ f. słodk. migd., 10 ziarn gorzk., 1 bułka franc., 1 szkl. mleka, 6 jad, 2 łyż. cukru, 1 szkl. śmietany, masła do formy Do tego sok.

Ćwierć funta słodkich, 10 ziarn gorzkich migdałów oparzyć i utłuc na miazgę, skrapiając wodą, aby nie puściły oleju. Otrzeć na tarce i odrzucić wierzchy dwóch