Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/279

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


bia-, wymieszać ostrożnie i włożyć do budyniowej formy, wysmarowanej masłem i wysypanej sucharkiem i gotować na parze jak wszystkie budynie.
Na wydaniu zalać sokiem, albo osypać cukrem i zalać roztopionem masłem. Proporcja na 10 osób.

3. Budyń angielski szpikowy.
Proporcja: ½ bułki franc., 1 szkl. mleka, ¼ f. masła, 8 jaj, ¼ f. szpiku, ćwierć f. cukru, trochę skórki cytryn., 1 garść słod. migdał., ćwierć szkl. wielkich i ćwierć szk. małych rodzenek, cynamonu, o drobinę soli. Do tego sos szodowy.

Pół funta bułki otartej ze skórki namoczyć w mleku. Utrzeć ćwierć funta świeżego masła na śmietanę, wbijać pojedyńczo 8 żółtek i rozcierać. Włożyć ćwierć funta drobno pokrajanego, wołowego, nerkowego łoju, namoczoną bułkę, ćwierć funta cukru, trochę skórki cytrynowej, lub kilka migdałów gorzkich, garść słodkich utłuczonych na miazgę, trochę wielkich i małych przemytych i osuszonych rodzenek, trochę cynamonu, odrobinę soli, i to wszystko mocno zmieszać i rozetrzeć, a nakoniec zbić pianę z pozostałych białek, pomieszać ją ostrożnie z masą, włożyć do serwety i spuścić na wodę, lub w formie gotować na parze. Wydać z sosem szodowym. (Ob. w rozdziale o sosach).
Przed włożeniem piany uważać, jeżeli masa zbyt gęsta, dodać mleka, jeśli za rzadka, dołożyć wyciśniętej z mleka bułki. Proporcja na 12 osób.

4. Plum-pudding, prawdziwy angielski, doskonały.
Proporcja: 1 f. tartej, czerstwej bułki, 1 f. z plew oczyszczonego, drobno usiekanego, nerkowego, wołowego łoju, 1 f. miałko tłuczonego cukru, ½ f. drobnych, czarnych rodzenek, 1 f. dużych rodzenek wybranych z pestek, trochę utłuczonej gałki muszkatołowej, 8 jaj całych, ½ f. skórek pomarańczowych i cytryn w cukrze smażonych, drobno pokrajanych, kilka jabłek drobniutko pokrajanych, ½ f. słodkich i kilka gorzkich migd. dobrze utłuczonych, sporą szkl. koniaku lub araku i trochę soli.