Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/272

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Tę samą roladę można dawać bez auszpiku, pokrajaną na płaskie kawałki.

17. Kwaszenina (galareta) wieprzowa.
Proporcja: ½ głowizny i nogi wieprz., 2 march., 2 cebule, 1 pietr., 1 seler, 1 por, 2—3 liści bobk., 10—15 ziarn pieprzu ang., 5—6 ziarn goździków, ½ szkl. octu, ½ cytryny, kornisz. trochę. Do tego ocet i oliwa.

Połowę oczyszczonej, wieprzowej głowizny i nogi ugotować na miękko z włoszczyzną, solą, pieprzem prostym i angielskim, goździkami i liściem bobkowym. Skoro będą miękkie, wyjąć, oczyścić z kości i ostrych drzazg, mięso pokrajać w kostkę, a smak, zebrawszy z niego tłustość, przecedzić przez sito, wlać trochę octu i jeszcze razem podgotować na wolnym ogniu, potem przecedzić przez serwetę. Nalać tego auszpiku na spód formy, gdy zastygnie położyć kilka talerzyków cytryny i korniszonów, lub obrane, pakrajane kwaśne ogórki, włożyć pokrajane mięso, zalać resztą auszpiku i zastudzić. Podać do stołu z octem i oliwą.

18. Żele (galareta) z wieprzowiny.
Proporcja: 1 głowa wieprz., nogi, 2 f. mięsa wieprz., 2 march., 2 cebule, 1 pietr., 1 seler, 1 por, soli, 5 goździk., trochę pieprzu, skórki cytrynowej. Do tego ocet, pieprz i oliwa.

Głowę wieprzową, nogi i parę funtów mięsa od karku ugotować z włoszczyzną i solą. Wyjąć wszystkie kości, odrzucić skórę, mięso drobniutko pokrajać, włożyć do rondla, wrzucić drobno usiekanej cebulki, kilka utłuczonych goździków, trochę pieprzu, soli, drobno pokrajanej skórki cytrynowej, zalać polewką, w której się mięso gotowało, tyle tylko, aby objęło. Mieszać ostrożnie, aby nie przypadło do rondla, i nazbyt się nie rozparzyło. Skoro się ugotuje, rozłożyć na głębokiej misie serwetę namoczoną i wyciśniętą z wrzącej wody, włożyć na nią mięso z