Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/261

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Rozczynić ciasto jak na zwyczajne bułeczki. Pokrajać w kostki świeżą słoninę i podsmażyć z drobno usiekaną cebulką. Robić z ciasta zwyczajne pierożki, nałożyć wyżej wymienioną słoniną, każdy umaczać mocno w roztopionem maśle w rondlu i układać je szczelnie jeden przy drugim; skoro się rząd ułoży, można drugi nakładać, lecz zawsze każdy pierożek umaczać w roztopionem maśle, nakryć pokrywą, niech podrosną, poczem stawić do pieca, jak na bułeczki. Skoro się wywróci na półmisek, każdy łatwo się rozdzieli za dotknięciem. Można je gotować na parze jak pyzy.

2. Speck-kuchen inaczej.
Proporcja: 1½ f. słoniny, 2 cebule, soli, pieprzu, majeranu, 1 jaje. Na ciasto: 1 garniec mąki, 2½ szkl. mleka, 3½—4 łut. drożdży, 4 jaja.

Garniec mąki rozczynić kwartą letniego mleka i kwaterką drożdży i dać podrosnąć. Włożyć 4 jaja, trochę soli i wybijać do pulchności, poczem dać znowu podrosnąć. Wziąć świeżej, przerastałej słoniny półtora funta, pokrajać drobno w kosteczkę, usiekać drobno parę cebul, utłuc trochę pieprzu prostego i angielskiego, (kto lubi trochę majeranu) wymieszać i na patelni podsmażyć. Skoro ostygnie, wywałkować ciasto na małe pierożki, nadziać słoninką, zawinąć na boku lub wierzchu, posmarować żółtkiem i wsadzić do pieca, jak na pierogi.


ROZDZIAŁ DZIEWIĄTY
POTRAWY ZIMNE MIĘSNE I RYBNE.

1. Auszpik do zimnych potraw.
Proporcja: 1 główka cielęca i 2 nóżki, 2 marchwi, 1—2 cebule, 1 pietr., 1 seler, 2—3 liści bobk., 1 szkl. buljonu, ½ szkl. octu, trochę soli, pieprzu, 3—4 białka.