Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/260

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Usmażyć szczupaka, usiekać, zmieszać z ugotowanemi na twardo jajami: posolić, popieprzyć, położyć na rozwałkowane ciasto, na wierzch posypać przemytemi i usiekanemi sardelami lub sardynkami, skropić suto masłem, zakryć ciastem i upiec.

11. Farsz z jesiotrzyny.
Proporcja: 1½ f. jesiotra, soli, ⅛ f. wiazigi, 4—5 jaj, 2½ łyżki masła. Ciasto osobno.

Oparzyć 1½ funta jesiotrzyny wrzącą wodą, zdjąć i odrzucić skórę, pokrajać na małe kawałki, posolić i podsmażyć. Położyć rząd ugotowanej, zmieszanej z masłem, drobno usiekanej wiazigi, rząd jesiotrzyny, na wierzch osypać suto posiekanemi, twardemi jajami, polać roztopionem masłem, zakryć ciastem i wstawić do pieca.
Skoro piec wypalony, rozwałkować ciasto do pierogów na grubość palca, nałożyć którymkolwiek z wyżej wymienionych farszów, nakryć ciastem, nasmarować brzegi rozbitem jajem, zlepić, posmarować też jajem po wierzchu i wstawić do pieca.
Te pierogi zwykle się podają zaraz po zupie, chcąc zaś dać je zamiast pasztecików, trzeba robić małe, podłużne pierożki, jak na jedną osobę, z wyżej opisanego, rąbanego lub maślnego, kruchego ciasta.

Małe pierożki z kapustą lub grzybami są najwyborniejsze.


c) SPECK-KUCHEN.

1. Speck-kuchen.
Proporcja: 1 f. słoniny, 2 cebule., soli, pieprzu, 1 łyżka masła. Na ciasto: ½ garnca mąki, 1¼ szkl. mleka, soli, 3 jaja, 2 łuty drożdży, ½ łyżki masła.