Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/250

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

żyć rybę, popieprzyć, trochę posiekać, zmieszać z dwoma lub trzema twardo ugotowanemi i usiekanemi jajami, ostudzić i nakładać do ciasta francuskiego (zrobionego jak do pasztecików pod Nr 4), nakryć i zapiec. Jeżeliby się nie używało nakrywek z ciasta francuskiego, trzeba z wierzchu osypać sucharkiem.

6. Paszteciki z miętuzów.
Proporcja: 2 f. miętuza, 1—1½ cebuli, 1½ łyż. masła, soli, pieprzu, 1 łyż. śmietany, 2 żółtka. Ciasto franc. i 1 jaje do posmarowania.

Usmażyć w maśle z upieczoną i usiekaną cebulką w kawałki pokrajanego; osolonego i ugotowanego miętuza. Obrać mięso z ości, usiekać trochę, popieprzyć, wymieszać, włożyć wprzód ugotowaną i pokrajaną w kostkę wątróbkę, łyżkę śmietany, dwa żółtka, ogrzać, wymieszać i nałożyć tem ragu ciasto francuskie, zrobione, jak do pasztecików i zapiec przed wydaniem.

7. Paszteciki z grzybów.
Proporcja: 1 łyż. masła, 1 cebula, 1 łyż. mąki, 10—12 grzybów, 2 łyż. śmietany, 2 łyż. sucharka. Do tego ciasto franc. lub zaparzane. Można dodać 2 jaja.

Podsmażyć masło z cebulką, a w niem łyżkę stołową mąki, włożyć ugotowane i usiekane grzybki i parę łyżek śmietany; wymieszać na ogniu, aby zgęstniało, ostudzić, nakładać do ciasta francuskiego lub zaparzanego, osypać sucharkiem i zapiec. Dla odmiany można dodać usiekanych jajek twardych, aż zamiast mąki użyć sucharka.

8. Paszteciki z raków.
Proporcja: 30—40 raków, soli, 1—2 łyżek masła, 1 łyż. mąki, 2 łyżki śmietany, 2 żółtka. Do tego ciasto francuskie i 1 jaje do posmarowania.

Z pół kopy lub więcej raków odgotowanych wyjąć mięso, usiekać, posolić, podsmażyć w rakowem lub zwyczaj-