Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/226

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

kaszę, skropić obficie masłem, przykryć i ugotować lub upiec. Na wydaniu wyrzucić z rondla, a osobno podać sos grzybowy.

50. Liny lub leszcze z sosem sadzonym.
Proporcja: 4—5 f. lina, soli, 1 march., 1—2 pietr., 1 seler, 1—2 cebul, ¼ f. rodzenek, 1 szkl. octu, 1 łyż. cukru, 1 kwaterka wina, 2 łyż. mąki, 2—3 goździk., 3—4 ziarn pieprzu ang. i prost., ½ cytryny, 1 łyżka masła.

Ugotować smak z różnej włoszczyzny i ćwierci funta rodzenek, zalać nim pokrajanego, osolonego i otartego z wilgoci lina tak, aby go objęło, wlać szklankę octu i gotować na mocnym ogniu. Odstawioną rybę nie wyjmować, aż trochę przestygnie, poczem ułożyć na blat i zalać następującym sosem; podrumienić łyżkę stołową tłuczonego cukru, uważając, aby nie spalić, bo smak sosu zepsuje, wlać kwaterkę wina, (wino nie jest tu konieczne, chociaż wiele smaku dodaje), wsypać parę łyżek mąki i zarumienić ją, mieszając na wolnym ogniu. Skoro się podrumieni, rozbić smakiem od ryby, włożyć parę goździków, tyleż pieprzu prostego i angielskiego, zagotować, przecedzić, włożyć cytrynę w talerzyki pokrajaną i ugotowane w smaku rodzenki, gotować do zawiesistości na wolnym ogniu i zalać rybę.
Ten sos powinien być słodko-kwaskowaty; na dogotowaniu więc trzeba go skosztować i dodać octu lub cukru.

51. Okonie osypane jajami.
Proporcja: 4—5 f. okoni, soli, 1 pietr., 1 por, 2—3 cebul, 10—15. ziarn pieprzu ang., 3—4 liści bobk., 2—3 łyż. octu, 4—5 jaj, 1 spora łyżka masła, 1—2 suchark.

Oczyszczone i osolone okonie zalać smakiem z włoszczyzny i paru łyżek octu, aby się ryba nie rozpadła w gotowaniu i gotować na mocnym ogniu. Odstawić, wy-